Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Tradiční je Kypr, módní Belize

Česko

Stále více českých firem odchází do tzv. daňových rájů * Nejen kvůli nižším daním, ale i ochraně investic

PRAHA Nizozemsko, Spojené státy americké, Kypr, Lucembursko. To jsou nejoblíbenější „destinace“, kam stále více českých firem přemisťuje svá sídla.

„Firmy se uchylují do těchto zemí buď kvůli nižšímu zdanění nebo proto, že tam nacházejí výhodnější podnikatelské prostředí. V současnosti má v takzvaných daňových rájích adresu 3,5 procenta domácích firem,“ říká Petra Štěpánová, konzultantka České kapitálové informační agentury, která přemísťování společností monitoruje.

Největší relativní přírůstek loni podle těchto statistik zaznamenaly Panama a Belize. K úbytku naopak došlo v případě Nizozemských Antil, Lichtenštejnska a Britských Panenských ostrovů.

Zvýšený tlak Evropské unie na zprůhlednění daňových rájů, jehož cílem je zabránit daňovým únikům a skrývání vlastnictví, odrazuje od změny sídla firmy, jejichž stěhování bylo motivováno záměrem skrýt své příjmy a ušetřit na daních. Loni na jaře např. vláda Kajmanských ostrovů souhlasila s tím, že bude českým orgánům předávat daňové informace. Analytici ale upozorňují, že odliv firem z Česka bude pokračovat. „Ten, kdo odcházel, aby krátil daně, nadšený nebude, ale firmy neodchází jen z daňových důvodů,“ upozornil manažer oddělení daňových a právních služeb PricewaterhouseCoopers (PwC) Zenon Folwarczny.

Účet za benzin jako důkaz Mezi důvody, proč firmy z Česka odchází, je např. možnost být regulován flexibilnějším obchodním zákoníkem zahraniční země. „Firmy, které investují v zemích, s nimiž nemá Česko uzavřenou dohodu o ochraně investic, mohou přemístit své sídlo do jiné země právě z důvodu získání ochrany svých investic ve třetích zemích,“ vysvětlil Folwarczny.

Samotné přestěhování firmy do zahraničí ale automaticky neznamená, že se firma zbaví povinnosti platit v Česku daně. „Ve většině případů platí, že celosvětové příjmy společnosti se daní ve státě, kde má společnost skutečné vedení, a ne pouze právní sídlo,“ upozornil Folwarczny.

Vzemi, ve které firma uvádí svoji adresu, se tak na ni vztahuje pouze povinnost platit daně ze zisku, kterého v dané zemi dosahuje. V případě pochybností, kde má firma odvádět daně z celkového zisku, finanční úřady zjišťují, ze které země je firma skutečně řízena.

Namísto poštovní adresy tak zkoumají pohyby špičkových manažerů, kde se koná zasedání představenstva, atd. Důkazem pobytu se mohou stát náklady na pronájem kanceláří nebo z jaké země nejčastěji pocházejí faktury za benzin u manažerských vozů. „Daňové úřady mohou být také podezřívavější vůči společnostem, které přesunuly sídlo do některé ze známých exotických zemí,“ upozornil ředitel v oddělení daňových a právních služeb PwC David Borkovec.

***

České firmy

v daňových rájích

Počet firem Změna

Země k 31. 12. 09 09/08

Bahamy 33 0

Belize 77 +22

Bermudské ostrovy 6 0

Britské Panenské ostrovy 424 -17

Gibraltar 70 +9

Jersey (Velká Británie) 5 0

Kajmanské ostrovy 33 0

Kypr 1411 +261

Lichtenštejnsko 262 -13

Počet firem Změna

Země k 31. 12. 09 09/08

Lucembursko 1241 +306

Monako 48 +8

Nizozemské Antily 13 -1

Nizozemsko 4551 +1077

Panama 162 +54

Seychelská republika 262 +37

USA 2545 +410

Celkem 11 143 +2153

Zdroj: Čekia

Autor: