2. ledna 2017 13:46, aktualizováno  14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tradiční novoroční oběd v Lánech. Premiér Sobotka navštívil Zemana

Slavnostní setkání obou státníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní setkání obou státníků. | foto: ČTK

LÁNY Premiér Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou přijeli do Lán na tradiční novoroční oběd. Hostiteli byli prezident Miloš Zeman a jeho žena Ivana. Do zámeckého areálu Sobotkovi dorazili s několikaminutovým předstihem před 13:00.

„Čekám, že se budeme bavit, jak jsme prožívali vánoční svátky, uplynulé dny, je možné že se dostaneme i k tomu, co nás čeká v roce 2017, možná se budeme bavit o některých vetech,“ řekl Sobotka v neděli v České televizi. Proberou tak pravděpodobně zákon o střetu zájmů, takzvaný „antibabiš“, který prezident v prosinci vetoval.

Úřad vlády v tiskovém prohlášení uvedl, že oba páry si popřály vše nejlepší do nadcházejícího roku. „Diskuse se během oběda týkala jak rodinných, tak politických témat, včetně očekávaných událostí, které doma a v zahraničí přinese rok 2017,“ stojí v tiskové zprávě. Hrad průběh oběda nekomentoval.

02.ledna 2017 v 13:21, příspěvek archivován: 02.ledna 2017 v 13:56

Menu tradičního novoročního oběda v Lánech. https://t.co/fYAMjyoaq5

Oba politici se během oběda nevyhli ani dalším politickým tématům. Zemanovo téma se týká migrace nebo terorismu. Česko čekají podzimní volby do Poslanecké sněmovny nebo volby prezidentské a není jasné, koho podpoří sociální demokracie.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka připravili kuchaři pro sváteční oběd jako předkrm pražskou šunku od kosti s křenem a lánským pečivem. Jako hlavní chod se podávala daňčí svíčková pečeně na smetaně s kynutým nebo karlovarským knedlíkem. Oběd byl stejně jako loni zakončen citronovým sorbetem.

Premiér Bohuslav Sobotka a jeho manželka Olga přijíždí limuzínou 2. ledna na...
Premiér Bohuslav Sobotka a jeho manželka Olga přijíždí limuzínou 2. ledna na...

Sobotka se Zemanem mají komplikovaný vztah, často se vzájemně kritizují. Naposledy se například Sobotka pozastavil nad projevem prezidenta ve sněmovně k rozpočtu, Zeman byl v něm podle jeho názoru nekritický k ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Prezident reagoval slovy, že ministry chválí za konkrétní výsledky práce a že Sobotku rád pochválí, až bude za co.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz