Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragédie na D1: kamion náhle vletěl do protisměru

Česko

KOBEROVICE Dva mrtvé si vyžádala hromadná nehoda, která se včera stala na Vysočině na dálnici D1.

Na 77. kilometru se asi dvacet minut před sedmou hodinou večer střetly tři nákladní a pět osobních automobilů.

„Jeden kamion vletěl do protisměru a srazil se tam s dalšími dvěma,“ popsal havárii operační důstojník dálniční policie.

Dálnice pak byla uzavřena, policisté odkláněli dopravu ve směru na Čechtice a Pelhřimov.

Dva řidiči kamionů nehodu nepřežili, těžce zraněn byl řidič osobního vozu, jenž byl převezen do brněnské fakultní nemocnice s poraněním mozku a plic.

Ředitel nemocnice Roman Kraus řekl, že zdravotní stav muže je vážný, lékaři mu dělají další vyšetření, ale není v bezprostředním ohrožení života.

Čtvrtý řidič osobního auta má otevřenou zlomeninu ramene. „Byl převezen do pelhřimovské nemocnice,“ řekla ve čtvrt na deset večer náměstkyně záchranné služby kraje Vysočina Edita Richterová.

Ještě včera pozdě večer nebylo zcela vyloučeno, že pod havarovaným kamionem v nepřístupném terénu leží další člověk. „Taková hypotéza byla vyslovena na místě, ale nikdo nikoho zatím nenašel,“ řekla Richterová s tím, že vyloučit ji bude možné až po zvednutí kamionu. Odstraňování následků se mělo podle záchranářů protáhnout až do dnešních ranních hodin.

Bezprostředně po nehodě rovněž hrozilo znečištění vody v přehradě nedaleko od dálnice. „K úniku chemických látek z nákladu ale nedošlo,“ řekl operační důstojník krajských hasičů. „Jedna z nádrží havarovaného kamionu se však protrhla a záchranáři na místě udělali opatření, aby se nafta nedostala do vodních toků směřujících do vodního díla Želivka, které slouží jako zdroj pitné vody,“ dodal důstojník.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

Doprava v opačném směru na Brno byla průjezdná jen stoupacím pruhem. Na místě se staly další menší dopravní nehody.

Jeden z řidičů osobního auta se snažil předjíždět v koloně a narazil do dopravního značení, které zdemoloval. S vozem skončil mimo dálnici, nehodu přežil bez zranění. „Cestáři museli přivézt náhradní značení,“ uvedl k tomu operační důstojník.

„Je to masakr,“ popsal z místa havárie jeden z řidičů. Od Prahy podle něj jely dva kamiony vedle sebe. Jeden v rychlém a druhý v pomalém pruhu. „Ten v pomalém pruhu toho, co jel v rychlém pruhu, vytlačil přes svodidla do protisměru, kde se čelně srazil se dvěma osobními auty a dvěma kamiony. Dvě osobní auta jsou úplně na odpis,“ konstatoval nakonec svědek nehody.

Okamžitě po nehodě na místě také hrozilo nebezpečí ekologické katastrofy. Nehoda se totiž stala těsně před mostem přes řeku Želivku u obce Vojslavice a z jednoho z kamionů začala okamžitě vytékat ropná látka, která směřovala ze svahu do Želivky.

Hasiči se ale na místě snažili, aby se nafta nedostala do vodních toků směřujících do nádrže Želivka, která zásobuje pitnou vodou Prahu a okolí.

Včera večer hasiči tvrdili, že ekologická katastrofa je zažehnána.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat