Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragická událost ohrožuje rallye

Česko

NUAKŠOTT, Mauritánie/PRAHA Týden před startem jubilejního 30. ročníku Rallye Dakar se ocitlo nenapodobitelné africké dobrodružství v nebezpečí. Pořadatelé pouštního maratonu totiž těsně před startem řeší vážný problém s bezpečností v Mauritánii, kde se má uskutečnit stěžejní část vytrvaleckého klání.

Konvoj účastníků slavné motoristické soutěže má v této západoafrické zemi pobýt devět dní. Na území Mauritánie jsou naplánovány nejdelší a klíčové etapy. Nedostatečná záruka bezpečnosti by mohla znamenat i zrušení rallye.

Vedení soutěže znepokojila událost, při níž byli na Štědrý den zastřeleni čtyři francouzští turisté poblíž města Aleg na severu země nedaleko hranic se Senegalem. V této souvislosti se včera čelní představitelé Rallye Dakar vydali do metropole Nuakšottu diskutovat s tamními politiky a členy francouzské ambasády o tom, zda je Mauritánie schopna hostit etapy rallye. Cílem je vyhodnotit situaci a ujistit se, že v zemi bude jezdcům zajištěna bezpečnost. Kvůli loupežné vraždě zatkla mauritánská policie tři osoby, ale po výslechu je propustila. Nyní se pátrá po trojici jiných mužů, kteří zamířili do sousedního Senegalu a v minulosti byli podezřelí z příslušnosti k teroristické organizaci Al Kajda.

Dakarský veterán a znalec poměrů v zákulisí pouštního maratonu Josef Kalina si myslí, že mauritánská vláda udělá všechno pro to, aby vyjednávače uspokojila.

„Jednoduše posílí ostrahu. Po trase budou rozmístěné vojenské hlídky. Podobné problémy se řešily už v minulosti. Třeba za první irácké války jsme projížděli Mauritánií, když tam bylo uschována polovina iráckých leteckých sil. V roce 2000 jsme dokonce čtyři dny nejeli kvůli teroristické hrozbě,“ vzpomíná mnohonásobný účastník tatrováckých posádek a letitý navigátor Karla Lopraise, který ale v lednu pojede v liazce Martina Macíka. Pokud by se v budoucnu bezpečnostní záruky nepodařilo zajistit, mohlo by to podle Kaliny znamenat soumrak soutěže.

„Jestli by nebyla průjezdná Mauritánie, nebylo by se prakticky možné do Dakaru dostat,“ upozorňuje.

Rallye Dakar má odstartovat 5. ledna v Lisabonu, cíl je připraven na 20. ledna v senegalské metropoli. Jediný volný den mají mít účastníci 13. ledna právě v Nuakšottu.

„Pokud by byla cesta přes Mauritánii nebezpečná, pak by asi nebylo vyhnutí než rallye odložit či zrušit,“ uvedl člen českého automobilového týmu Miloslav Janáček. „Neumím si představit, kudy by rallye v tak krátké době jinudy natáhli. Jedná se o změny a přípravy takového rozsahu, že je prakticky nemožné je během týdne provést,“ dodal.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...