2. dubna 2007 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Transparency odmítá obvinění ze zpronevěry

Úplatek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek. | foto: Reprofoto

PRAHA Česká pobočka protikorupční neziskové organizace Transparency International se ostře ohradila proti obvinění z korupce. Týdeník Euro uvedl, že policie vyšetřuje, jak organizace naložila s dotací 30 milionů z roku 2001.

Podle organizace je šetření účelové a má poškodit její dobré jméno. Týdeník Euro uvedl, že policie vyšetřuje, jak TIC v roce 2001 naložila s třicetimilionovou dotací, kterou jí poskytlo ministerstvo financí. Šlo o bezúročnou půjčku na organizaci 10. mezinárodní protikorupční konference v roce 2001. Organizace prý ale vrátila státu jen polovinu. TIC patří k hlavním kritikům korupce v České republice.

"Vyúčtování státní dotace proběhlo řádně se všemi náležitostmi a poskytovatel dotace (Ministerstvo financí ČR) jednoznačně schválil správnost vyúčtování," uvedla dnes v prohlášení předsedkyně TIC Adriana Krnáčová.

Dotaci poskytlo ministerstvo financí tehdejšímu občanskému sdružení Transparency International. Toto občanské sdružení zaniklo v roce 2005 a následně vzniklo nynější obecně prospěšné sdružení TIC.

Správnost vyúčtování potvrdilo ministerstvo
"V zájmu ochrany dobrého jména Transparency International poskytuje TIC při
vyšetřování Policii ČR maximální součinnost. Policii jsme předložili veškeré doklady tehdejšího občanského sdružení, které má TIC k dispozici. Součástí dokladů bylo i stanovisko Ministerstva financí ČR, které jednoznačně schvaluje správnost vyúčtování dotace," uvádí se v prohlášení. Za trestním oznámením stojí podle Eura členové sdružení Občané za svá práva.

Předseda Karel Berka (někdejší šéf Úřadu pro státní informační systém a též bývalý pražský zastupitel za ČSSD) a místopředseda Aleš Moravec požádali prý ministerstvo financí o poskytnutí informací již v roce 2004.

Jde o tytéž lidi, kteří iniciovali například trestní oznámení na exministra Vladimíra Mlynáře v kauze Testcom servis. Trestní oznámení kvůli protikorupční konferenci podali za Stranu občanské sebeobrany (SOS), kde oba nyní působí.

K podání oznámení se prý rozhodli poté, co na jejich upozornění ve věci nejasného financování TI nijak nereagovalo ministerstvo vnitra. Oznamovatelé tvrdí, že stát přišel při konferenci minimálně o patnáct milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!