Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trať mezi Prahou a Moravou je v provozu

Česko

  12:39
ČESKÁ TŘEBOVÁ - Provoz na hlavní železniční trati z Moravy a Slezska do Prahy se dnes ráno v obou směrech zcela zastavil. Důvodem kolapsu je vážné poškození trakčního vedení. Vlaky jezdily jinou trasou a nabíraly i více než hodinová zpoždění. Provoz se Českým drahám podařilo obnovit ve 12:15.

Pendolino foto: Jiří Wagner - redaktor Neviditelného psaReprofoto

Podle mluvčího Čských drah Petra Šťáhlavského byl přerušen v 09:15 provoz na trati Česká Třebová - Ústí nad Orlicí. Kvůli závadě byly poškozeny pantografy lokomotiv u dvou spojů. V místě také uvízl expres z Veselí nad Moravou do Prahy.

Uvozovky dolníVlaky jezdí jinou trasou, proto nabírají i více než hodinová zopždění.Uvozovky horní


Některé spoje včetně těch, na kterých jsou nasazovány vlaky Pendolino, jezdí odklonem přes Havlíčkův Brod. Předpokládané zpoždění odkloněných spojů mezi Prahou a Brnem je podle mluvčího asi 60 minut a mezi Prahou a Ostravou přibližně 90 minut.

Elektrické troleje zřejmě strhl rychlík jedoucí z Prahy do Budapešti. Do prověšeného vedení pak najelo pendolino, které si poškodilo jeden pantograf. Na druhý nepoškozený však mohlo pokračovat v cestě do Prahy.

"Příčinu pádu vedení vyšetřujeme, výši škod zatím neznáme," řekl mluvčí. Rychlíky nyní poškozený úsek projíždějí se staženými pantografy samospádem. Osobní vlaky přes úsek v Dlouhé Třebové přetahuje motorová lokomotiva. S úplným odstraněním havárie ČD počítají během dnešního odpoledne.

"Vlaky měly zpoždění až 160 minut, spoj IC, kterým jsem cestovala z Pardubic do Prahy, nabral zpoždění 100 minut," řekla jedna z cestujících. "V nejhorší situaci byli lidé, kteří cestovali s malými dětmi nebo dokonce se zvířaty. I přes to byl na nádraží relativní klid, zdá se mi, že lidé na stálá zpoždění vlaků již rezignovali," doplnila.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat