Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenér Šindel: Uspět jsme mohli, i když nejsme lepší

Česko

Vyměnil si letenku a z Kanady se z mistrovství světa vrátil o den dříve. Reprezentační trenér hokejové dvacítky Jaromír Šindel z místa děje pospíchal možná i proto, aby rychle zapomněl na neveselé sedmé místo. „O čem chcete psát?“ ptal se včera. „Vždyť už je po pohřbu...“

* LN Co se vám honí hlavou po návratu? Smutek, bezmoc, vztek...?

Zklamání. Všichni jsme si v Kanadě mysleli, že dopadneme poněkud lépe.

* LN Před mistrovstvím jste se netajil vírou v medaili, nakonec ale hrozil sestup z elitní společnosti. Připouštěl jste si vůbec sestupovou realitu?

Já na ni ani nemyslel, ale výsledky pro nás všechny znamenaly skutečně těžké zklamání. Faktem je, že za posledních pět let jsme zdolali jen slabší mužstva. Švédsko, Kanadu nebo Rusko jsme neporazili hodně dlouho.

* LN Jaroslav Holík, který s dvacítkou uhrál dva tituly mistra světa, vás kritizoval za to, že jste byl moc velký optimista a že jste se na české hokejisty do zámoří před šampionátem neodletěl podívat. Co byste mu odpověděl?

Věcnou kritiku umím přijímat, ale on uváděl zavádějící fakta, která nejsou pravdivá. Není totiž pravda, že jsem české hráče ze zámoří neviděl. Po nocích jsem v televizi sledoval 38 zápasů. Hokejovým svazem i mnou byl osobním sledováním hráčů pověřen Franta Musil.

* LN Čím si vysvětlujete, že právě hráči ze zámoří nepodávali výkony, jaké jste i vy nejspíš očekával?

Zmíněné hodnocení určitě neplatí pro všechny. Třeba Kubalík mě obrovsky překvapil. Dost možná že kluci byli v klubech až moc přetěžovaní, a proto nepřijeli v optimální pohodě.

* LN Ještě k vašemu optimismu před šampionátem. Skutečně jste věřil v medaili?

Nesmírně si vážím faktu, že pan Holík vyhrál tituly mistrů světa. Nebylo to jednoduché, ale ani tehdy jsme nebyli lepší než Rusko a Kanada. My i dnes můžeme postavit jedno mužstvo, které se může prosadit také na mistrovství světa, ale rozhodně ne tři. Abychom ale uspěli, musí podat mimořádný výkon brankář a všichni hráči musí být v optimální formě.

* LN Dost dlouho se v Česku probírají neuspokojivé výsledky v juniorských kategoriích. V čem vidíte největší problém?

Na tohle se nedá odpovědět jednou nebo dvěma větami. Švédové, Finové nebo Rusové mají daleko lepší programy, jejich týmy jezdí hrát do zámoří a naopak Američany a Kanaďany si zvou k sobě. Nejlepší týmy hrají jiný hokej, než na jaký se díváme u nás v extralize. U reprezentace se navíc mění pořád lidi, takže se okrádáme i o čas, protože každý trenér začíná vždy s novými hráči.

Za posledních pět let jsme zdolali jen slabší mužstva. Švédsko, Kanadu a Rusko jsme neporazili už dlouho.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!