Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest pro Spartu: nejdéle pyká Chovanec

Česko

Za nasazení omluvených reprezentantů nesmí kouč fotbalového mistra na lavičku deset týdnů. Kadlec a Pekhart přijdou o dvě kola

PRAHA Žádný podvod. Když Sparta vydávala tři omluvené reprezentanty za jiné hráče, porušila jen předpisy o nasazování hráčů povolaných do národního týmu. Takové je stanovisko fotbalového soudu.

Za kauzu, na niž jako první upozornily LN, bude v letenském klubu potrestaný nejdéle generální manažer klubu a trenér Jozef Chovanec. Disciplinární komise mu udělila desetitýdenní zákaz vstoupit na lavičku. Z tribuny se zpátky vrátí až na začátku května na poslední čtyři kola. Samotný klub zaplatí navíc ještě pokutu 750 tisíc korun.

Postihu se nevyhnou ani dva ze tří hráčů, kteří byli z reprezentačního srazu omluveni, a přitom nastoupili proti Petrohradu pod jinými jmény. Útočníci Václav Kadlec, který vystupoval na hřišti jako Pavel Kadeřábek, a Tomáš Pekhart běhající po hřišti s jmenovkou Martina Abeny přijdou o první dvě jarní kola - v Ostravě a doma s Příbramí. Na očekávaný březnový šlágr s vedoucí Plzní už budou obhájci titulu v lize zase k dispozici.

Podezřelou okolnost, kdy odlišná jména hráčů Sparta zapsala i do zápisu do utkání, aby zakryla svoje jednání, komise neshledala podle jejího předsedy Jiřího Goldy jako zásadní provinění. „Byl to pouze jeden ze střípků.“

V případě hráčů volila komise nejmírnější formu trestu, jakou jí řády umožňují. „Nešlo o jejich úmysl,“ zdůvodnil Golda. Kadlecovi a Pekhartovi totiž hrozil až tříměsíční distanc.

Odvoláme se, zní z Letné S úsměvem na tváři mohl svazové sídlo opouštět asi jako jediný Manuel Pamič, který zápas odkopal jako Jakub Podaný. Chorvatskému obránci pomohlo, že je cizinec. „Řády chrání primárně zájmy české reprezentace,“ vysvětlil to Golda. Reakce Sparty na vynesený verdikt byla nejprve stručná. „Nejdřív si zanalyzujeme verdikt a pak budeme vydávat stanoviska,“ uvedl její mluvčí Ondřej Kasík.

Pozdě večer Pražané vydali prohlášení, v kterém sdělili, že se odvolají. „Vedení AC Sparta Praha považuje výši trestu uloženého disciplinární komisí ČMFS za neadekvátní. Vedení Sparty si uvědomuje pochybení klubu, ovšem výše trestu od svazové komise je dle jeho názoru neúměrně vysoká. Vedení Sparty se domnívá, že tento trest může ovlivnit průběh Gambrinus ligy, a to způsobem, který není v zájmu této soutěže. O titulu by měly rozhodovat výsledky na hřišti,“ uvedl klub.

Předtím Chovanec i místopředseda představenstva Sparty Dušan Svoboda po slyšení u disciplinární komise prošli bez jediného slova proneseného k novinářům.

Obhajobu Sparty jim proto tlumočil jen nepřímo Golda. A opět se lišila v porovnání s verzemi, které klub předkládal veřejnosti po vypuknutí skandálu.

Nově v ní figuroval vedoucí mužstva David Simon. Ten údajně dostal od Chovance za úkol hodinu před výkopem, aby záležitost po telefonu se svazem vyřídil. „Ale on tak údajně neučinil, i když hráči se dozvěděli, že je prý všechno v pořádku,“ zprostředkoval Golda, jak se zástupci Sparty hájili.

Dosud za hlavního viníka samotná Sparta označovala pouze Chovance a generálnímu manažerovi udělila také pokutu. Proč stejně nepostupovala vůči Simonovi, to nikdo z vypovídajících nedokázal před komisí vysvětlit. „Také jsme se na to ptali a nedostali uspokojivou odpověď,“ řekl Golda.

Krátce před víkendovým začátkem jarní části ligy probírala disciplinárka závažnou záležitost, která může ovlivnit souboj o titul. Žádný vnější tlak podle Goldy ale nevnímala. „Brali jsme to jako kterýkoliv jiný případ.“

Problémy kolem Sparty však nemizí ani v týdnu, kdy ji čeká odveta s Liverpoolem v Evropské lize. Jak uvedl server Aktuálně.cz, bude klub prověřovat Česká obchodní inspekce kvůli dvojím cenám vstupenek na domácí zápas s anglickým týmem.

***

Co řešila disciplinárka * Převlečení sparťané Co se stalo: na přípravném turnaji ve Španělsku nasadila Sparta tři fotbalisty, které vydávala kvůli reprezentaci za nemocné. Kadlec, Pekhart a Pamič oblékli dresy s cizími jmény. Do zápisu o utkání zapsali Letenští jména Kadeřábek, Abena a Podaný. Klub už za aféru udělil pokutu trenéru Chovancovi. Verdikt disciplinárky: Sparta zaplatí pokutu 750 tisíc korun, 10 týdnů se nesmí na lavičce objevit generální manažer Chovanec, dva zápasy mají pozastavenou činnost Kadlec a Pekhart, bez postihu vyvázl chorvatský bek Pamič. „Předpisy chrání hlavně českou reprezentaci,“ vysvětlil předseda disciplinární komise Jiří Golda. * Hrozící Kweuke Co se stalo: útočník Sparty použil na lednovém halovém turnaji Víkend šampionů nevhodné gesto vůči fanouškům i lavičce Slavie. Po svých gólech proti rivalovi naznačoval dlaní podříznutí krku. Po turnaji se Kweuke za své chování omlouval. Verdikt disciplinárky: Kamerunský útočník zaplatí pokutu 20 tisíc korun. Proč nebyl potrestaný přísněji? „Ukázali jsme, že takové chování je nepřípustné, ale šlo jen o přípravný turnaj v hale,“ vysvětlil postup Golda. * Korupce v lize? Co se stalo: Začalo to obviněním z uplácení ze strany střížkovských Bohemians Praha vůči Olomouci. Po policejním vyšetřování doputoval na konci ledna případ s návrhem obžaloby k státnímu zástupci. V něm figuruje brankář Olomouce Drobisz, bývalý hráči Bohemians Obermajer, Zoubek a šéf klubu Kapr. Postoj disciplinárky: K žádnému zásadnímu zvratu nedošlo. Podle informací Goldy se neobjevil žádný nový důkaz, který by opravňoval komisi k zahájení řízení. To může začít, pokud se důkaz objeví, nebo na základě vývoje případu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...