12. května 2016 16:00, aktualizováno  17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Trestný čin jsme neprokázali.‘ Švýcaři zrušili stíhání Ransdorfa i tří Slováků

Komunista Miloslav Ransdorf vysvětluje svou švýcarskou kauzu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunista Miloslav Ransdorf vysvětluje svou švýcarskou kauzu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRATISLAVA Švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu bývalého českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tří Slováků, kteří byli loni v prosinci zadrženi v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Informovala o tom slovenská média, podle kterých švýcarské úřady přiznaly podezřelým odškodné.

Švýcarské státní zastupitelství zastavení trestního řízení bez jakýchkoli podrobností potvrdilo.

List Pravda napsal, že prokuratura rozhodla o zrušení obvinění vůči všem podezřelým na konci dubna. „Trestní řízení bylo zastaveno. Nebylo prokázáno, že bych se dopustil trestného činu a že bych se pokoušel vykrást banku,“ řekl bývalý starosta slovenské obce Ivanka u Nitry Peter Guzmický, který byl v souvislosti s kauzou ve vyšetřovací vazbě.

Podle Guzmického všichni účastníci kauzy dostali od Švýcarska odškodné, částku ovšem neupřesnil. Řekl také, že hodlá žádat odškodné i od samotné švýcarské banky. ̈

„Mohu potvrdit, že trestní řízení proti všem čtyřem obviněným bylo ze strany státního zastupitelství zastaveno,“ uvedla na mluvčí prokuratury v Curychu Corinne Bouvardová. K tomu, zda účastníci kauzy dostali odškodné, se nevyjádřila.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše krok švýcarské policie potvrdil správné rozhodnutí komunistů nepozastavit Ransdorfovi členství. „U nás doma šlo o účelovou štvanici, která jeho zdraví jistě nepřispěla,“ napsal Dolejš serveru Lidovky.cz.

Spojitost se Švýcarskem

Ransdorf náhle zemřel letos v lednu. Podle vyjádření vdovy Vlasty Ransdorfové k tomu přispěl incident ve Švýcarsku. Politik měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po tomto zadržení, po kterém si stěžoval, že mu policie po určitou dobu odpírala léky. Švýcarská policie v reakci ale odmítla, že by chybovala v zacházení s europoslancem.

Miloslav Ransdorf během eurovoleb v roce 2009.
Miloslav Ransdorf ve volebním štábu KSČM v roce 2013.

Zmiňovaná čtveřice se od propuknutí aféry hájila tím, že chtěla pouze zprostředkovat kontakt mezi bankou a jejím klientem. Později vyšlo najevo, že v případu šlo údajně o dědictví ve výši milionů eur, které se podle nepotvrzených informací léta snaží získat Vladimír Huněk. Média již dříve spekulovala, že na švýcarském bankovním účtu by mohlo být kolem 350 milionů eur (9,5 miliardy korun).

ogoOndřej Golis, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz