Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetí Twilight aspoň neškodí

Česko

I třetí díl seriálu o dívce chycené mezi láskou k upírovi a přátelstvím s vlkodlakem je dost nerecenzovatelný. Cílové publikum na něj vyrazí tak jako tak a nikoho ostatního Twilight sága asi nezajímá.

Pokud ano - Zatmění je lepší než Nový měsíc a horší než Stmívání.

Psát o filmech, jako je série Twilight, je nevděčné. Tím spíš, že jde už o několikátý díl. Informace, o co jde, už se v obecném povědomí usadila, děj potenciální diváci znají z knižní předlohy a interpretace je opět tak evidentní, že ji není třeba publikovat. Pro ty, kdo se právě vrátili z několikaleté stáže v Antarktidě: Twilight sága (tak zní oficiální název, ale slovo „sága“ si zaslouží opravdu tučné uvozovky) je série adaptací superúspěšné knižní tetralogie autorky Stephenie Meyer. Část s podtitulem Zatmění je v pořadí třetí. V centru všeho dění se nalézá osmnáctiletá Bella, která se ze slunečné Floridy přestěhuje za otcem do deštivého městečka Forks ve státě Washington. Zamiluje se tam do mladého (ve skutečnosti stoletého) upíra Edwarda, ale lhostejný jí není ani vlkodlak Jacob. Příslušníci obou znepřátelených entit žijí nepoznáni mezi lidmi, ale zároveň musejí řešit věci specifické pro své rasy.

V Zatmění všechny dohromady ohrožuje nový upírský klan ze Seattlu a přicházejí další peripetie, ale nic z toho není moc důležité. Hlavní je, že Bella má i nadále guláš v tom, co ke komu z těch dvou ztepilých hochů-nehochů vlastně cítí. Zatím vyhrává Edward, což je dáno i tím, že se od něj chce Bella po dokončení střední školy nechat proměnit na upírku.

Zatmění stojí někde mezi zatím nejlepším prvním dílem (Stmívání) a vypelichanou dvojkou (Nový měsíc). Základní výrazové prostředky se nemění: všichni zúčastnění se neustále tváří velmi utrápeně, vizuál se kochá odstíny hnědé a zelené, žánrové obrázky z gymnázia se střídají s výjevy z washingtonských hvozdů a občas k tomu celému zahraje soundtrack pečlivě vybraný ze současného alternativního popu. Velmi často a dlouho se mluví a sem tam se i něco stane.

Objeví se zejména dvě poměrně povedené akční scény (jen drobná připomínka tvůrcům: vlci opravdu nejsou větší než medvědi), i když se ani jedna nevyrovná povedené montáži baseballu z prvního dílu. Jinak děj bředne v plytkých a teatrálních dialozích, prostříhávaných na Bellin stále stejný výraz ustarané srny. Její představitelka Kristen Stewart je aspoň pohledná, ale dívat se na vyloženě ošklivého Edwarda (Robert Pattinson) je čiré utrpení. Ten potom s Jacobem (Taylor Lautner) předvádí tanečky dvou kohoutů na jednom smetišti tak dlouho, až homoerotické podtóny hrozí propálit plátno. (I jinak vtipná scéna ve stanu je o to vtipnější, že nechtěně připomíná sekvenci z gay dramatu Zkrocená hora.)

Dělat si z Twilight legraci je stejně snadné jako bagatelizovat starosti dospívajících, kterým připadá, že na jejich bedrech spočívá všechna tíha světa. Jenže komerční úspěch téhle knižní a filmové série plyne právě z toho, že jde adolescentům vstříc a jejich existenciální pocity jednoduchou, leč účinnou metaforou transponuje do efektního světa upírů a vlkodlaků.

VZatmění se tyhle paralely všedních starostí daří klást zatím možná nejlíp. Celé scény jsou zachycením adolescentního pocitu „svět mi nerozumí a já nevím, kam vlastně patřím“, tematizuje se tu nutnost odpovědnosti a samostatného rozhodování spojených s dospělostí.

Chvíle, kdy Jacob vyzná Belle lásku nebo když ji Edward požádá o ruku, jdou publiku rovnou po srdíčku. Těžko proti tomu něco mít. Zatmění si to své srdíčko nese hrdě na dlani, nepokouší se diváky manipulovat nebo jim něco podsouvat (jen agitka proti předmanželskému sexu je už moc) a zkrátka neškodí. To u mainstreamu není málo.

***

Twilight sága: Zatmění

USA 2010 Režie: David Slade Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner a další

V Zatmění všechny ohrožuje nový upírský klan a přicházejí i další peripetie, ale nic z toho není důležité. Hlavní je, že Bella má i nadále guláš v tom, co ke komu z těch dvou ztepilých hochů-nehochů cítí.

Autor: