Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Trh s diamanty je monopol. Už víc než 100 let

Česko

Jihoafrické konsorcium De Beers vládne trhu s drahokamy pevnou rukou a někdy nevybíravými metodami.

NEW YORK / PRAHA Když se řekne diamant, obvykle dřív nebo později padne i jméno De Beers. Patří jihoafrickému impériu, které bezkonkurenčně dominuje obchodu s drahokamy už od konce 19. století. A aby si svůj monopol udrželo, neváhalo si často i ušpinit ruce.

Tak například v polovině 50. let, kdy se diamanty začaly ve velkém těžit v Sieře Leone a přes Libérii proudit na světové trhy. Společnost De Beers, která v té době držela přes 80 procent trhu s nebroušenými kameny, začala ztrácet kontrolu nad jejich cenou.

Najala si proto bývalého šéfa britské tajné služby MI5 Percyho Silitoea a založila tzv. diamantovou bezpečnostní organizaci. Silitoe zrekrutoval pár es z řad nájemných žoldáků ze Sierry Leone, kteří pak přepadali karavany s diamanty na jejich cestě do Libérie. Tři roky na to se příliv diamantů ze Sierry Leone úplně zastavil.

Skoupíme všechno...

Jihoafrické konsorcium léta manipulovalo trhem tak, aby si diamanty udržovaly punc vzácnosti, a tudíž i vysokou cenu. Dařilo se mu to, protože kontroluje tzv. Prodejní organizaci C. S. O. (dnešní tzv. Syndikát).

Když se v 50. letech objevila velká naleziště v tehdejším Sovětském svazu, Jihoafričané uzavřeli se Sověty tajnou dohodu, že od nich odkoupí všechno zboží, a to za vyšší než tehdy tržní ceny. Když se pak Zair, dnešní Demokratická republika Kongo, pokoušel prodat své diamanty mimo C. S. O., De Beerové prý zajistili, aby nenašel kupce (faktem je, že je země skutečně nenašla).

Čáru přes rozpočet De Beerům udělala až politika. Nejprve rozpad Sovětského svazu, po němž země ztratila pevné vedení, a tím pádem i kontrolu.

Největší vrásky ovšem Jihoafričanům nadělaly občanské války v západní a střední Africe, jmenovitě v Libérii, Sieře Leone a v obou konžských státech - Demokratické republice Kongo a Konžské republice.

Autor: