Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
15. února 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kšefty s STK ženou řidiče do front. Trh s licencemi na kontroly aut není otevřený konkurenci

Kontrola auta před zimou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola auta před zimou | foto: iDNES.tv

PRAHA Původní záměr nevyšel. Po letech se měl změnit trh se stanicemi technické kontroly, ministerstvo dopravy na něj chtělo pustit větší konkurenci. Řidiči by tak nemuseli stát na prověrku svého vozu fronty a služba by mohla zlevnit. Namísto toho změna, která se do zákona dostala během jeho schvalování, přinesla zakonzervování současného stavu, kdy výdělečný byznys drží hrstka majitelů a ­provozovatelů.

„Tato podoba zákona, kterou jsme nepřipravovali, zřejmě zmrazí současný stav, na nějž si motoristé právem stěžovali. Při příští novele se budeme snažit vyhovět řidičům, a ne majitelům STK,“ zlobí se ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Ministerstvo původně chtělo, aby se počet stanic v Česku výrazně zvýšil, v současnosti je jich dohromady 359. Například sousední Německo disponuje 33 tisíci kontrolních stanic, ve Velké Británii je jich 24 tisíc. Navíc české právo zakazuje, aby se kontrola odehrála tam, kde se vozidla zároveň opravují. I to je z pohledu zahraničí exces – v Británii se smí stav vozu prověřit i v motodílně.

Plán, aby se podobně vstřícného servisu dostalo i českým zákazníkům, zhatil na sklonku loňského roku pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka, který paradoxně pochází ze stejné politické stáje jako Ťok.

Kolovratníkova úprava stanovuje podmínky, za kterých budou moci kraje licenci k provozování stanice udělit, nově jsou natvrdo obsaženy přímo v zákoně, a nikoliv ve vyhlášce, jak tomu bylo doposud. Úpravu v lednu schválil Senát a včera podepsal prezident. Motoristé se podle ní začnou řídit zhruba za tři měsíce.

V čem Ťokem avizované zmrazení současného stavu spočívá? Pokud budou při prohlídkách aut linky stávajících stanic v jednotlivých okresech vytížené na méně než 80 procent, novou licenci kraj nevydá. Až kdyby automechanici nestíhali nad dané procento, smí do byznysu čerstvá krev. Tomu ale nynější provozovatelé budou moci zabránit tím, že rozšíří kapacity a nikoho dalšího mezi sebe nepustí.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?