Tři body urvala Sparta vůlí

Větší počet šancí fotbalistům Plzně nepřinesl na Letné ani remízu * Domácí udrželi druhé místo

PRAHA Utrápené vítězství fotbalistů Sparty 2:0 nad Plzní přišlo v pravou chvíli. Kdyby po třech nerozhodných výsledcích za sebou nebodovali naplno, přišli by v ligové tabulce o druhé místo.

Tam se v sobotu odpoledne posunul Liberec. Ovšem jen na hodinu. Za to, že nevydržel v čele pronásledovatelů vedoucí Slavie déle, mohli na Letné děkovat dvěma mužům.

Přímý kop z 25 metrů v podání slovenského záložníka Juraje Kucky zapadl po hodině hry do plzeňské branky a vytrhl tým v rudých dresech krátce z letargie.

Stejně jako v derby se Slavií držel její bodové vyhlídky nad vodou brankář Jaromír Blažek. „Chytil nám dvě branky,“ pochválil ho plzeňský kouč Pavel Vrba.

„Plzeň byla fotbalovější. Museli jsme mužstvo hecovat až do konce,“ potvrdil Vrbovo hodnocení také sparťanský kouč Jozef Chovanec. Definitivní klid přinesla domácím až poslední minuta. Po ruce Hájovského se kopala penalta, kterou proměnil Kladrubský.

Příliš pozitivních zjištění konfrontace se soupeřem, s nímž se Sparta už ve středu znovu utká v odvetě čtvrtfinále Poháru ČMFS, jinak nepřinesla.

Kvůli karetnímu trestu musel Chovanec poskládat obranu bez jejího lídra Tomáše Řepky. Jak už je v posledních letech zvykem, projevilo se to na její souhře a sebevědomí. „A nefungovala nám ani záloha,“ připomněl Chovanec další slabinu svého týmu.

Výsledek zachraňoval Blažek Západočeši se snažili mátožného protivníka potrestat, jenže zatímco v předchozích dvou kolech si užili gólové oslavy hned devětkrát, tentokrát se jejich solidní produktivita zadrhla na nule.

Kdyby Limberský nevymýšlel, jak kombinačně vyšperkovat svůj průnik do šestnáctky, a raději zakončil, mohla jít Plzeň už ve 12. minutě do vedení.

Pak přišly Blažkovy momenty. V závěru první půle napřáhl hostující kapitán Horváth, strážce sparťanské branky ve výskoku odvrátil jeho ránu na roh. Stejně nebezpečný pokus vyslal v 77. minutě Lecjaks, ale Blažek ukázal, že si je v obtížných situacích jistý.

Pro sparťany znamenal prostor mezi plzeňskými tyčemi těžko zasáhnutelný cíl. Míče z jejich kopaček mnohem častěji létaly směrem k prázdným tribunám za oběma brankami, které kvůli incidentu s dělbuchem zůstaly už podruhé zavřené. Upracovaná dřina ale nakonec přinesla úspěch. „Nebyli jsme v optimální pohodě. Vítězství jsme urvali vůlí,“ oddechl si Chovanec.

***

Sparta Praha 2 Viktoria Plzeň 0

Branky: 60. Kucka, 90. Kladrubský z pen. Rozhodčí: Příhoda - Čecháček, Lakomý. ŽK: Pamič, Hubník, Holenda - Kolář, Lecjaks. Diváci: 7191. Poločas: 0:0. Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Huber, Pamič - Kladrubský - Kulič (90.+2 V. Kadlec), Vacek (82. Berger), Kucka, Zeman (80. Matušovič) - Holenda. Plzeň: Daněk - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Petržela, Horváth, Kolář, Limberský (69. Jiráček) - Varadi (83. Tatanašvili), Krbeček (69. Mlika). HODNOCENÍ LN ** **