Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
12. března 2018 8:21, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku na Znojemsku

Záchranáři se pokoušeli děti různého věku resuscitovat, avšak bez úspěchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři se pokoušeli děti různého věku resuscitovat, avšak bez úspěchu. | foto: ČTK

BRNO/OLEKSOVICE Tři děti zemřely v noci na pondělí při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku, řekli mluvčí hasičů a záchranné služby. Čtyři dospělí jsou zranění. Dětem bylo od jednoho roku do devíti let, ročníky 2009, 2014 a 2017. Obec nechá pro rodinu založit sbírkový účet.

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči přibližně od 04:00. Plameny zlikvidovali po více než dvou hodinách. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky požár kompletně zničil jednu místnost, ve které byly děti. Kouř a sálavé teplo poškodily další místnosti včetně chodby.

Na místě byli jako první dobrovolní hasiči, řekl starosta Oleksovic Zdeněk Koukal. „Za jejich zásah jim patří dík,“ uvedl starosta.

Dospělí s výjimkou invalidní nejstarší obyvatelky domu už byli venku. Hasiči pak vynesli ze zakouřeného objektu děti a seniorku. Dvě z dětí se záchranáři ještě pokoušeli resuscitovat, ale bez úspěchu.

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na...
Čtyři dospělí jsou díky požáru zranění.

„Čtyři dospělé jsme rozvezli do zdravotnických zařízení. Zasahovala tam i letecká záchranná služba. Ženu staršího věku jsme přepravili vrtulníkem na urgentní příjem do Brna. Další tři dospělé jsme vezli do znojemské nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová.

Žena převezená do Brna se podle mluvčího Fakultní nemocnice Pavla Žáry nadýchala zplodin, ale byla mimo ohrožení života. Teď je stabilizovaná a byla převezena na interní lůžko, uvedl Žára.

Na místě neštěstí pracují vyšetřovatelé, policie přivolala specialisty z odboru kriminalistické techniky a expertiz z Brna i z Frýdku-Místku. Příčinu požáru zatím neurčili, uvedla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Podle ní přijel specialista na elektroinstalaci, který místo ohledá a zajistí stopy. Dům nebyl připojený na plyn. Příčina požáru by podle mluvčí měla být známa do několika týdnů.

Vícegenerační rodina měla domek pronajatý, pocházela odjinud. Rodina podle starosty v Oleksovicích žila asi dva roky. Podle informací ČTK šlo o ženu s dětmi a partnerem a její matku a babičku. Starosta dojednal s charitou, že rodině zajistí potřebné ošacení a hygienické potřeby, pro pozůstalé bude ve vedlejší obci Stošíkovice připravený náhradní byt. „Po dohodě s krajem zřídíme i oficiální sbírkový účet, kam budou moci lidé přispět rodině penězi,“ uvedl starosta Koukal. Ještě v pondělí večer budou mít podle něj zastupitelé poradu, na které by se měli dohodnout, jakým způsobem ještě rodině pomoci.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!