Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři kandidáti do Senátu v Praze 9 nezveřejnili seznam dárců

Česko

  19:25
BRNO/PRAHA - Tři z deseti kandidátů v doplňujících volbách do Senátu v Praze 9 nezveřejnili seznam dárců na kampaň. Termín jim uplynul první dubnovou půlnocí. V tiskové zprávě to ve středu uvedla mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Linda Hrubešová. Dva z kandidátů zveřejnili informace neúplné. Jména chybujících úřad neuvedl.

Seznam chyběl například kandidátce Evě Sykové. foto: Yan Renelt, MAFRA

Volby se uskuteční tento pátek a sobotu poté, co konci ledna ze zdravotních důvodů na mandát rezignovala Zuzana Baudyšová (za ANO).

Podle přehledu ze stránek úřadu, který zveřejňuje transparentní účty i webové stránky s případnými seznamy dárců, vyplývá, že seznam do termínu chyběl Janu Jarolímovi z ODS, který kandiduje za koalici ODS a KDU-ČSL, dále bývalé senátorce Evě Sykové (za hnutí Pro Zdraví a Sport) a exposlanci Jiřímu Koskubovi (za Českou Suverenitu). Částečně údaje nebyly u Pavla Pešana ze SPD a Petra Šimůnka z KSČM.

Syková k tomu řekla, že informace jsou obsaženy na Dárcovském transparentním účtu na webu hnutí. Koskuba uvedl, že žádné sponzory ani dárce neměl. „Slovutný úřad jistě promine, ale nebylo co hlásit. Sorry jako,“ uvedl. Jarolím uznal pochybení. „Mohu se pouze hluboce omluvit - toto pochybení bylo napraveno teprve dnes dopoledne,“ uvedl.

Kandidáti měli do pondělní půlnoci povinnost zveřejnit seznam všech fyzických a právnických osob, které jim přispěly na kampaň. Zveřejnit se musí informace o finančních příspěvcích, ale také o těch osobách, které podpořily kampaň nefinančně, tedy poskytnutím zboží, služeb zdarma nebo za cenu nižší než obvyklou. „Povinnost splnilo pět z celkových deseti kandidátů, kteří se v doplňovacích volbách o senátní křeslo uchází. Další dva zveřejnili pouze dílčí informaci. Tři kandidáti podle našich zjištění své dárce v zákonné lhůtě nezveřejnili,“ uvedl člen vedení úřadu a koordinátor agendy senátních voleb Tomáš Hudeček.

Nemusí se ihned jednat o přestupek

Nezveřejnění informací ve stanoveném termínu v požadovaném rozsahu považuje úřad za přestupek, který podléhá správnímu řízení. „Úřad podnikne další úkony a může se stát, že vůči některým účastníkům kampaně nakonec řízení nebude zahájeno. Například se může prokázat, že kandidát nedisponoval žádnými dary od fyzických či právnických osob, případně nepřijímal nefinanční plnění,“ dodal Hudeček. Kvůli tomu, ale i zásadě neveřejnosti správního řízení nemůže úřad poskytnout jména kandidátů.

U fyzických osob se zveřejňují jména a příjmení, datum narození a obec trvalého pobytu. U právnických osob je potřeba uvést název, IČO a adresu sídla. „Zákon kandidátům ukládá povinnost do přehledu zahrnout i ty podporovatele, jejichž dar teprve kandidát hodlá využít například k úhradě budoucích faktur či pokrytí jiných očekávaných nákladů spojených s kampaní,“ dodala Hrubešová.

Do voleb kandidují bezpečnostní ředitel Martin Hrubčík (ANO), starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS kandiduje za koalici ODS a KDU-ČSL, dalšími senátorskými adepty jsou učitel Petr Daubner (Piráti), předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh (TOP 09), živnostník Pavel Pešan (SPD) nebo první místopředseda komunistického ústředního výboru Petr Šimůnek a radní městské části Praha-Vinoř David Smoljak (za STAN). Dalšími třemi kandidáty neparlamentních uskupení jsou Koskuba, Syková a další bývalý senátor Libor Michálek (za hnutí Vize).

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat