Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Tři mýty o novém písmu pro školáky

Česko

DISKUSE

Se zájmem sleduji diskuse a články k nově navrhované písance pro děti. Z pohledu své dvacetileté praxe v oblasti psychologie rukopisu bych rád zpochybnil tři nejčastější mýty uváděné v souvislosti s písmem Comenia Script Radany Lencové.

Je prý „rychlejší“ - od 30. let minulého století je experimentálně prokázáno, že nespojité písmo je výrazně pomalejší (viz například výzkumy expertky v této oblasti Kláry G. Romanové). Písmo Comenia Script tedy není vhodné, chcete-li si udělat rychlé poznámky například na přednáškách.

Prý je „čitelnější“ - čitelnost souvisí se situací a sociální rolí, kterou pisatel zaujímá. Jinou vyžadujeme u oficiálních dokumentů a jinou u soukromých poznámek. Během své praxe (viděl jsem vzorky mnoha tisíc rukopisů) jsem se setkal s minimem nečitelných rukopisů určených pro oficiální účely (jako jsou životopisy pro zaměstnavatele apod.). Možná by veřejnost překvapilo, jak čitelné jsou například dopisy vězňů (a to i těch, kteří dosáhli pouze základního vzdělání) svým kurátorům. Proti proklamované čitelnosti Comenia Scriptu naopak jednoznačně hovoří možnost propojit pouze některá písmena tzv. ligaturami - v mnoha rukopisech kvůli tomu zanikne jednoznačné oddělení slov mezerou, mezery navíc budou vznikat tam, kde být nemají - uprostřed slov. To je možné zřetelně sledovat již dnes na prvních dětských pokusech Comenia Scriptem psát.

Dále se údajně v mnoha zemích Evropy děti psacímu písmu neučí. To neodpovídá realitě, Francouzi, Němci, Italové, Rakušané, Španělé, Britové, Poláci ad. spojitou psací předlohu používají. Některé z těchto předloh jsou k nahlédnutí na internetových stránkách České grafologické komory (www.grafologickakomora.cz).

Změna současné písmové předlohy je podle mého názoru skutečně žádoucí. Ta stávající je příliš sevřená a tvary velkých písmen jsou na současnou dobu relativně komplikované. Nicméně písmo Comenia Script bych nedoporučoval, a to už z praktických důvodů: Není ani rychlé, ani nutně čitelnější. Proti jeho zavedení kromě toho existují i vážné odborné důvody, založené na výzkumech neuropsychologie.

O autorovi| Jan Jeřábek, psycholog rukopisu a psychoterapeut, předseda České grafologické komory

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...