Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tři otázky: lobbing, diety, byty

Česko

ČUNKŮV AUDIT Ze zprávy detektivní kanceláře Kroll vyplývají nové nesrovnalosti ve financích šéfa KDU-ČSL

PRAHA Koaliční politici jsou po včerejšku klidní. Premiér Mirek Topolánek zopakoval, že audit osobních financí ministra Jiřího Čunka ukázal, že „je všechno v pořádku“ a že není důvod „už ho dál řešit“. Totéž prohlásil i šéf zelených Martin Bursík.

Jenže nezávislý audit americké detektivní agentury Kroll se za tak jednoznačné Čunkovo vítězství označit nedá. Odhaluje totiž několik významných nesrovnalostí v minulosti Jiřího Čunka.

I proto ministr zahraničí a zadavatel auditu Karel Schwarzenberg trvá na tom, že výsledky šetření jsou „rozpačité“ a že nechá prověřit i postup policie a státního zastupitelství v celém případu.

Otázka č. 1 Audit například popisuje, jak si Čunek vydělával během devadesátých let „bokem“, když pro své tehdejší zaměstnavatele jezdil lobbovat do Prahy. Jako člen KDU-ČSL měl kontakty na státní správu a snažil se například Zbrojovce Vsetín, kde pracoval, dojednat některé zakázky. „Pan Čunek používal své kontakty k tomu, aby pomohl Zbrojovce zvládnout dva „velké problémy“, které ohrožovaly existenci firmy. Pan Čunek aktivně pomáhal zbrojovce lobbovat na ministerstvu při nejméně jednom velkém vládním zbrojařském kontraktu,“ citují auditoři bývalého šéfa Zbrojovky Karla Dančáka.

Otázka č. 2 Tyto služby nedělal Čunek zadarmo. Nedostával ale bonusy k platu. Peníze si vybíral na navýšených cestovních náhradách. Čunek si takto mohl podle auditorů přijít na stovky tisíc korun - i víc. „Pan Dančák naznačil, že proplácení cestovních nákladů pana Čunka bylo štědré, a řekl Krollu, že pan Čunek společnost takto zastupoval velmi výrazně.“ Podle Krollu je ale problematické to, že jak Čunek, tak i jeho zaměstnavatelé mohli ošidit stát. „Náhrady cestovních výdajů se navíc nemusejí danit a jsou propláceny v hotovosti,“ dodává zpráva.

Otázka č. 3 Zpráva navíc jasně říká, že Čunek jako starosta Vsetína pomohl společnosti H&B Real k tomu, aby získala zakázku od města. „Společnost mohla získat výhodu, když byla vybrána za obchodního partnera města Vsetín při obchodu s nemovitostmi,“ tvrdí zpráva.

Přitom skutečností, že Čunek nikoho neupřednostňoval, argumentoval státní zástupce Arif Salichov, když celý „případ Čunek“ odkládal.

Čtěte Téma na straně 3

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...