Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Třikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Objevitel „vědomí“ těla 27. listopadu 1857 V Londýně se narodil neurofyziolog Charles Scott Sherrington, dlouholetý profesor v Oxfordu, mj. objevitel a autor názvu synapse. V roce 1890 jako první naplno řekl to, co se tušilo: kromě odjakživa známých pěti smyslů máme ještě přinejmenším jeden. Tento šestý smysl nazval propriocepce a definoval jako „vědomí relativní polohy trupu a končetin v prostoru“, tedy vnímání svého fyzického já (díky němuž s pomocí zraku a citu pro rovnováhu cítíme své tělo jako svoji proprietu, tedy vlastnictví). O důležitosti tohoto smyslu by mohli vyprávět zejména kosmonauti. Za svůj objev dostal Charles Scott Sherrington v roce 1932 Nobelovu cenu. Zemřel o dvacet let později v roce 1952.

Konzerva z prastaré civilizace 30. listopadu 1922 Objevil ji – navzdory její věkovitosti neporušenou – počátkem měsíce v Údolí králů vytrvalý britský egyptolog a archeolog Howard Carter. Dne 30. listopadu 1922 byla po více než třech a čtvrt tisíciletí existence otevřena. Ukázalo se, že jde o hrobku faraona Tutanchamona a že obsahuje vše, co může takový řádný syn slunce potřebovat v říši stínů. Mimo jiné tolik zlata, až oči přecházejí. Objevitel pak svůj poklad zpracovával až do své smrti v roce 1939. Většinu z nalezené pohřební výbavy si lze prohlédnout v Egyptském muzeu v Káhiře. Nu, a od listopadu 2007 mohou zájemci vidět Tutanchamonovu mumii na vlastní oči, s odhalenou tváří je vystavena v klimatizované vitríně v předsíni „své“ hrobky.

Zrod atomového věku 2. prosince 1942 Podmínky experimentu si dnes stěží dovedeme představit: regulační tyče (až na jednu havarijní) se obsluhují ručně, veškeré stínění žádné, tři mládenci stojící na vršku konstrukce jsou v případě havárie připraveni zalít zařízení roztokem kademnaté soli. Od 7. listopadu se na krytém squashovém hřišti v areálu Chicagské univerzity přesně podle propočtů vrší palivo střídavě s moderátorem. Dne 2. 12. 1942 se od rána jede naostro, centimetr po centimetru jsou kadmiové „brzdy“ vysouvány, až v 15.20 začíná (a potom 28 minut probíhá) první řízená štěpná reakce. Jaderný reaktor je na světě. Tento novodobý golem (kupa pěti tun uranu a 37 tun oxidu uranu jako palivo a 350 tun čistého grafitu coby moderátor) má tepelný výkon jako žárovička v baterce. Jak ale změřit intelektuální výkon jeho tvůrců? „Italský navigátor dosáhl Nového světa,“ zní šifrované hlášení nahoru. Navigátorem je Enrico Fermi, Novým světem je říše jaderné energie.

***

Novodobý golem – první jaderný reaktor – měl tepelný výkon jako žárovička v baterce

Autor: