Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Třikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Hračička pro kováře prosinec 1833 Mladý kovář Thomas Davenport z amerického Vermontu jede do města nakoupit železo, nachomýtne se ale k produkci technického divu: elektromagnet udrží půlmetrákovou zátěž! Protože nesmí na místě zkusit, co by se stalo při opakovaném přerušování napájecího proudu, za peníze na materiál kupuje elektromagnet. Výsledkem následného zkoumání bude stále lepší elektromotor, první doložený elektrický vláček ... a také typický osud novodobých Prométheů: napřed na patent nejsou peníze, a když konečně ano, přijde pohroma. V tomto případě vyhoří patentový úřad. Vynálezce se nervově zhroutí a rezignuje. Zemře v chudobě a zapomnění, nicméně pokud dnes jezdíme tramvají nebo si doma stavíme vláčky, je to i jeho zásluha.

Další jaderná velmoc 15. prosince 1948 V Saclay, 15 km jihozápadně od Paříže, kde sídlí nově založené francouzské jaderné středisko, začíná krátce po poledni fungovat první výzkumný jaderný reaktor v Evropě. Jmenuje se ZOE, což je jednak akronym od zéro (téměř nulový výkon, tedy zařízení čistě výzkumné), oxide d´uranium (forma jaderného paliva) a eau lourde (těžká voda jako moderátor), ale především - „zoe“ značí řecky „život“, tedy přeneseně mír, nikoli válka. Duší podniku je Fréderic Joliot-Curie. Francie se po USA, SSSR a Velké Británii stává čtvrtou zemí, která ovládla jadernou energii. O SSSR se ale tehdy nevědělo, tak tisk psal o třetím místě.

Radioaktivita ve službách archeologie 17. prosince 1908 V Grand Valley (Colorado, USA) se narodil Willard Frank Libby, jeden z těch, jejichž jediný objev významně zasáhl řadu oblastí lidské aktivity. Vymyslel totiž radiokarbonovou datovací metodu. To je tak: neutrony, vznikající účinkem kosmického záření na horní vrstvu atmosféry, mění přítomný dusík na radioaktivní izotop 14 C. Ten se jako složka CO2 zapojuje do koloběhu uhlíku v přírodě. Vstupuje do rostlin, zvířat i lidí - dokud žijí. Úmrtím přísun ustává a obsah radiouhlíku v ostatcích klesá s poločasem zhruba 5730 let. Okamžik smrti organismu, a tedy vlastně i stáří např. archeologického nálezu, třeba kosti, lze potom zjišťovat radiometricky měřením aktivity C 14. Při měření je potřeba zpracovat (čili zničit) část často unikátního vzorku obsahující přinejmenším 15 g zbytkového uhlíku. Metoda „funguje“ v rozmezí 5000 až 50 000 let. Nejnovější techniky separace 14 C hmotnostní spektrografií meze poněkud posouvají, především však vyžadují mnohem méně vzorku. Libby dostal 1960 Nobelovu cenu ze chemii. Zemřel 1980.

Autor: