Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Třikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

„Nad“ Sibiří lodí 20. července 1879 Podnik, který většina odborníků považovala za neuskutečnitelný, se podařil. „O 11. hodině dopolední jsme byli uprostřed mořské úžiny, která spojuje Severní ledový oceán s Tichým oceánem, a pozdravili jsme z Vegy Starý i Nový svět... Konečně tak bylo dosaženo cíle, o který usilovalo tolik národů...“ Tolik z deníku velitele Adolfa Erika Nordenskjölda.

Co předcházelo? Dva přípravné pokusy k ústí Jeniseje, koncem června 1878 pak ostrý start z Tromsö v severním Norsku. Už za dva měsíce míjí parník Vega (výtlak 300 tun) ústí Leny, 27. září se ocitá na východním cípu Sibiře. Ještě pár dní... Udeří však zima, loď zamrzne - až do poloviny července příštího roku. Pouhé dva dny po jejím uvolnění je severovýchodní průjezd překonán.

Parní stroje pro české ruce 25. července 1829 Edward Thomas začínal jako inženýr strojírny, která z anglického Bristolu dodávala parní stroje i pro rozvíjející se český průmysl. Thomas naši zemi často služebně navštěvoval a rozpoznal její odbytový potenciál. Sehnal si tedy několik dobrých parostrojů jako vzory, zakoupil potřebné stroje i nástroje a usídlil se na Liberecku, kde dnes dostává povolení založit strojírnu, první u nás schopnou vyrábět spolehlivé parní stroje. Tři roky nato se zakoupil i v Praze-Karlíně. V témže roce 1832 u nás začali fungovat i další výrobci tohoto druhu. Dvakrát živijó!

26. července 1919 Není zde zvykem pojednávat o žijících osobnostech, ale někdy nelze jinak... V přílondýnském Letchworthu se před 90 lety narodil James Lovelock, univerzitní profesor atmosférické chemie, mj. expert NASA na problematiku mimozemského života (sondy Viking), vynálezce řady užitečných postupů (vedly kupříkladu k detekci freonů ve vzduchu), především však autor „hypotézy Gaia“ (1969). Podle ní si pozemský život podobně jako živočichové aktivně udržuje své prostředí v rovnovážném stavu. Za svou kacířskou ideu byl Lovelock na čas exkomunikován z vědecké obce, nicméně toto podobenství podstatně ovlivnilo pohled na komplexní přírodovědu Země i na ochranu životního prostředí v nejširších souvislostech. Autor řady knih, např. Gaia: živoucí planeta (1990) a Odplata Gaii (2006).

Téhož dne jako Lovelock přišel v Praze na svět astronom Luboš Perek, nepochybně nejzasloužilejší český astronom současnosti, stále aktivní pracovník Astronomického ústavu Akademie věd ČR, badatel zejména v oblastech planetárních mlhovin a dynamiky hvězdných systémů, spolu s Lubošem Kohoutkem autor dodnes celosvětově používaného Katalogu galaktických planetárních mlhovin (1967). Zastával několik velmi vysokých funkcí v mezinárodních astronomických institucích, patří k průkopníkům kosmického práva a ochrany kosmického prostředí. Jeho jméno nese planetka č. 2900.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: