Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Triumvirát Francie, Německo a Rusko

Česko

Schůzka v Deauville - Berlín, Paříž a Moskva oprašovaly spojenectví sahající hluboko do historie

ANALÝZA

Studená válka skončila, chceme překonat stereotypy, jsme na jedné lodi. Podobná slova zaznívají z úst zástupců Berlína, Moskvy a Paříže. Jak blízký si tento „triumvirát“ je? DEAUVILLE/PRAHA Poslední roky, ale možná spíše celá dvě minulá století, mohou být pro Francouze, Němce a Rusy záminkou k silné nevraživosti, stejně tak ale i základem k téměř pokrevnímu vztahu. Uplynulá dvoudenní schůzka v severofrancouzském Deauville ukázala, že historická „chemie“ ve vztazích těchto tří zemí stále funguje. A to téměř výhradně v pozitivním slova smyslu.

„Klíčová je důvěra. Studená válka skončila, Varšavská smlouva zanikla. Rusko je naším přítelem a my chceme být jeho,“ dušoval se francouzský prezident Nicolas Sarkozy před pondělní společnou večeří. A jeho slova o přátelství nebyla nijak planá. Začátkem letošního roku například Paříž potvrdila, že ruské námořnictvo vybaví moderními vojenskými plavidly Mistral -k nelibosti zbytku Západu.

„Nadstandardní“ vztahy Francouzů s Rusy se týkají hlavně současnosti - obě země si například notují v antiamerikanismu, byť v Moskvě rezonuje samozřejmě mnohem silněji. Lze ale vystopovat i historické kořeny těchto svazků. Ať už je to společné tažení proti Hitlerově Německu (samozřejmě až po jeho útoku na SSSR), či úzké vazby mezi francouzskou a ruskou šlechtou. Na druhou stranu lze samozřejmě zmínit antagonismus za studené války, živený i latentní obavou z růstu moci francouzských komunistů (PCF). Ne nadarmo byla PCF v čele s Georgesem Marchaisem považována za jednu z nejsilněji promoskevských komunistických stran v západní Evropě.

„Mezi Ruskem a oběma západoevropskými zeměmi existují historické vazby datující se hluboko do 19. století,“ říká k tomu český politolog Michael Romancov. „Německé firmy tehdy pomáhaly budovat v carském Rusku moderní infrastrukturu, německé a francouzské banky v Rusku investovaly a politické, společenské i ekonomické elity všech těchto zemí aktivně spolupracovaly.“ A podobné vzlety a pády jako ve vztazích mezi Moskvou a Paříží lze vysledovat i v rusko-německém partnerství. Za jeho další historický kořen je možné považovat i neúčast tehdejšího Pruska v britskofrancouzském tažení proti carskému Rusku během Krymské války (1853-1856). V Moskvě si to prý dodnes připomínají. Pak jsou tu pochopitelně temnější stránky partnerství, ať už při meziválečné zbrojní spolupráci, či paktu RibbentropMolotov. Nemluvě o německé pomoci Leninovi...

Důležitější je pochopitelně ale současnost. Tady nelze nezmínit energetické partnerství, respektive dohody o dodávkách ruského plynu oklikou kolem Ukrajiny a Polska. Symbolem této spolupráce se stal německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, který pak jistě ne náhodou přijal angažmá od ruského Gazpromu. Po jeho vystřídání konzervativní Angelou Merkelovou ve vztazích ubylo vřelosti a přibylo pragmatismu, plynové projekty se ale nezastavily. „Pokud jde o reálné hrozby 21. století, jsme na stejné lodi,“ podotkla Merkelová v Deauville.

Irák a Gruzie V posledním desetiletí přišly ve vztazích tohoto „triumvirátu“ dva silné okamžiky. Tím prvním byl společný odpor proti americké invazi do Iráku v roce 2003. Tím druhým pak naopak nelibost Západu vůči ruské invazi do Gruzie v létě roku 2008. I tyto výkyvy se ale již stávají minulostí. Ostatně jak včera připomněla agentura Reuters, i sám Medveděv nedávno před velvyslanci mluvil o „překonání stereotypů“ ve vztazích Moskvy se Západem.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...