Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Trochu jiná maturita

Česko

Mezinárodní maturitní zkouška International Baccalaureat představuje v Česku vizitku elitní školy. Ve skutečnosti však pro studium na zahraničních školách nutná není.

Snaha nabídnout něco víc než ostatní a získat víc žáků vede střední školy k vymýšlení různých benefitů. Některé berou uchazeče bez přijímaček, jiné slibují stipendia, síť soukromých škol Educanet vybavuje své žáky notebookem, a dokonce i batohem. Jsou také školy, které nabízejí mezinárodní maturitu neboli International Baccalaureat (IB). Většinou jde o mezinárodní školy s cizojazyčnou nebo alespoň dvoujazyčnou výukou, jež mají v názvu termín „international“, patří sem však i nedávno založená Open Gate. O snaze poskytovat svým studentům možnost IB se v poslední době zmínil i ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) Václav Kalus mladší. „Akreditace není jednoduchá záležitost, je to tak na tři roky,“ řekl LN Václav Klaus s tím, že se na ní pracuje.

Do zahraničí stačí zpravidla běžná česká maturita Je však mezinárodní maturita ve skutečnosti potřebná? Nebo v zahraničí uznávají naše běžné maturitní vysvědčení?

Podle ministerstva školství je to v různých zemí různé. S přibližně dvaceti máme dvoustranné smlouvy na jejichž základě si maturity uznáváme navzájem, ale ne vždycky všechny. Například Německo uznává v rámci takové smlouvy jen naši gymnaziální maturitu. V ostatních případech probíhá nostrifikace vysvědčení, která spočívá v tom, že příslušný orgán posoudí, zda tu kterou maturitní zkoušku uznají, či nikoliv. Celkově ve světě podle ministerstva školství uznávání naší maturity převažuje a naši maturanti jsou běžně přijímáni na vysoké školy.

IB ocení i zaměstnavatel, zejména zahraniční Třiatřicetiletá Kristina Reitmeier je jednou z přibližně dvaceti studentů, kteří získali IB v Česku první. V devadesátých letech navštěvovala totiž pražské Gymnázium Nad Alejí, které poskytovalo výuku některých předmětů v angličtině. Po dva roky tam existovala také možnost absolvovat i IB. Bylo jí to v dalším životě dobré?

„Dobrá mi byla hlavně ta angličtina, v níž se mezinárodní maturitní zkouška skládala,“ říká. Při přijímacích zkouškách na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy to přitom znamenalo spíše komplikaci.

„Veškeré IB testy se posílaly k vyhodnocení do Švýcarska, hodnocení nebylo k dispozici zdaleka hned a v době přijímaček jsme byli bez maturitního vysvědčení. Pokud nás vysoká škola přijala, udělala to podmínečně s tím, že maturitu doložíme později,“ vysvětluje Kristina. Později měla zdravotní problémy a přesunula se dostudovat do Brna, kde dosáhla nikoliv magisterského, ale jen bakalářského diplomu.

Přesto ji ještě před dokončením školy zaměstnala zahraniční právní kancelář. „To IB v mém sívíčku (CV neboli curiculum vitae – životopis) jim evidentně imponovalo,“ míní po letech. Někteří její spolužáci se prý po gymnáziu dostali i na prestižní zahraniční univerzity. Samozřejmě museli absolvovat hlavně přijímací zkoušky, ale podle toho, co ví, i jim IB přidávalo jakožto dobrá reference body.

Kristině se na dvouleté přípravě k IB líbilo, že si mohla zvolit, čemu se bude věnovat. V přírodovědné sekci si zvolila biologii a matematiku, ve společenskovědní dějepis a ekonomii. Angličtina byla povinná a na českém jazyce už tenkrát stálo české ministerstvo školství, aby mezinárodní maturitu uznalo i doma.

Polovinu škol, které se připojili k IB, tvoří ve světě školy státní Institut mezinárodní maturity IB vznikl v roce 1968 jako určitá pomoc pro děti diplomatů a expertů, kteří mění působiště. Měl jim zaručit dobrou přípravu na vysokou školu, potvrzenou prestižním certifikátem. Původně jej využívaly hlavně soukromé mezinárodní školy, v současné době je však polovina z více než 2000 napojených škol ze 134 zemí státních. Ústředí IB Diploma je v Ženevě, kde se taky centrálně zpracovávají a vyhodnocují testy.

V České republice proběhl pilotní program na zmíněném Gymnáziu Nad Alejí v polovině devadesátých let. Od roku 2002 uznává české ministerstvo školství IB jako alternativu místní maturitní zkoušky s podmínkou, že český student vykoná vedle zkoušek předepsaných pro IB také maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury na vyšší úrovni.

International Baccalaureat není levná zkouška. Podle toho, co se nám podařilo zjistit, se za jeden předmět platí do Ženevy nejméně ekvivalent 4000 korun. Přitom studenti běžně maturují třeba ze šesti nebo i sedmi předmětů. Někde je tato částka součástí školného (zpravidla zdaleka ne levného), jinde se platí zvlášť.

Ředitele Prvního obnoveného reálného gymnázia Václava Klause to zřejmě neděsí. Nemyslí si ani, že by zkouška byla vzhledem k tomu, že v zahraničí se zpravidla uznává běžná česká maturita, zbytečná. „Je to mezinárodní zkouška, která se prosadila na celém světě od Tchaj-wanu až po Ameriku a skýtá záruku vysoké kvality vzdělání,“ je přesvědčen Klaus.

***

Kde dělají zkoušku IB

English College in Prague

Sokolovska 320,

Praha 9 – Vysočany

International School of Prague

Nebušická 700,

Praha 6 – Nebušice

Open Gate – Boarding School

Babice 5, Říčany

Riverside School

Roztocká 9, Praha-Sedlec

The English International

School, Prague

Brunelova 960/12, Praha 4

The Prague British School

K Lesu 558/2, Praha 4

zdroj: MŠMT

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...