Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Trojí rytmus při psaní

Česko

Klavíristé používají na kontrolu dodržování tempa metronom. Kyvadlo zajišťuje pravidelný odstup od jednotlivých zvukových impulzů, podle kterých se žák učí držet stejný rytmus. Metronom neschází ani v některých učebnách psaní na klávesnici. Jeho využití je ale ošemetné, protože svádí ke snaze nutit žáky vyťukávat jednotlivá písmena podle jednotného rytmu.

Učitel klavíru žáky nenutí, aby zahráli vždy jeden tón při každém signálu metronomu. Známe rozdíly noty celé, půlové, čtvrťové a dalších. Pokud je metronom při nacvičování hudby využíván, zastupuje dirigenta, určuje tempo, jakým se jednotlivé takty hudby mají hrát. Někdy takt obsahuje jedinou notu, jindy se do něho vejde tónů více. Kdyby měl dirigent mávnout taktovkou při každém tónu technických pasáží virtuózů, asi by vytvořil pořádný vzdušný vír.

Tempo psaní dvou sousedních písmen stejným prstem (například slabiky „de“ nebo „lo“ či kombinace písmen „tv“ a „vt“) lze přirovnat k hraní noty celé, psaní dvojic písmen různými prsty jednou rukou („da“, „ko“) k hraní noty půlové a nejrychlejší dvojice - písmena psaná prsty různé ruky („ka“, „do“) noty čtvrťové. Chceme-li při našem kurzu metronom použít, měli bychom se omezit na cvičení, obsahující výlučně text v jednom ze tří popsaných režimů.

Vyzkoušíme si to prakticky při cvičení 22. Není-li metronom při ruce, snažme se vyťukávat jednotlivá písmenka co nejpravidelněji, případně si pustit hudbu a psát v jejím rytmu. K tomu přidáme další písmeno, „r“. Píše se levým ukazováčkem, pohyb však nesměřuje jako u „t“ vpravo nahoru, ale přímo vzhůru. Jistotu při psaní zvyšuje správné sezení u počítače s lokty nenásilně tisknutými k tělu. Kdo si už zvykl mít lokty při psaní od těla vychýlené, možná se snadněji naučí psát i na klávesnicích půlených. Předloktí by nemusel ohýbat, zato ho podle zkušeností některých špičkových písařů po chvíli psaní s lokty od těla začnou bolet celé ruce. Doporučujeme proto zůstat u běžné klávesnice, na kterou narazíte v každé internetové kavárně. A ruce mít při psaní pohodlně spuštěné dolů s lokty téměř u těla, i když v zápěstí budou mírně prohnuté.

Také cvičení 23 je zpracováno pro rytmické psaní za doprovodu hudby nebo metronomu. Je v něm přidáno písmeno „c“, které píše levý prostředníček poměrně obtížným pohybem směrem dolů. Budemeli si při procvičování pouštět hudbu, měli bychom volit tříčtvrteční takt, tedy waltz nebo valčík.

Ve cvičení 24 projdeme „h“, které se píše velmi dobře - pravým ukazováčkem směrem vlevo od jeho základního postavení. Cvičení 24 a 25 procvičte nejen na ploše stolu a poté na klávesnici, ale využijte při něm jak formu opisu z novin, tak diktátu, který je na www.zav.cz připraven ve dvou rychlostech.

Posledním popsaným písmenem dnešního cyklu je písmeno „y“. Levý malíček už jsme naučili najít cestu k přeřaďovači například při psaní velkých písmen „K“, „L“, „P“. Při psaní „y“ je opět důležité mít ruce volně spuštěné a téměř přitisknuté k bokům, protože směr úhozu levého malíčku při psaní „y“ nevede přímo dolů, ale také mírně vpravo.

K procvičení nabízíme trojici cvičení, z nich 27 a 28 je také možné procvičovat i pomocí připraveného diktátu.

***

Kurz psaní vedou... Helena Matoušková Devítinásobná mistryně světa, držitelka světového rekordu v psaní na klávesnici, členka jury Intersteno (pořadatel světových šampionátů), metodička internetové školy ZAV.

Jaroslav Zaviačič Vicemistr světa, viceprezident Intersteno, předseda sdružení Interinfo ČR, bývalý trenér Rakouska, Bavorska, Polska, Lucemburska a Slovenska, současný trenér českého družstva, zakladatel internetové školy ZAV a hlavní tvůrce výukové metody.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!