Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tropickou bouři živí voda

Česko

Sezona cyklon vrcholí v době, kdy je oceán nejteplejší

PRAHA Obří vír z mračen. V jeho centru je „oko“, kde panuje bezvětří, na obvodu fičí vichr o rychlosti 120 až 300 km v hodině. To je charakteristický znak tropické cyklony.

Odborníci zaznamenají na celém světě přibližně 80 tropických bouří. Prakticky vždy se pohybují nad oceánem nebo v pobřežních oblastech. Cyklona totiž potřebuje ke svému vzniku i „víření“ dostatek vlhkosti uvolňované z teplé vody. Silný vítr a snížený tlak vzduchu v oblasti bouře přispívají ke vzniku milionů vodních kapiček a k jejich vypařování. Cyklona si tak sama vytváří „potravu“ pro další existenci. Nad pevninou ale tropická bouře rychle slábne, neboť ztrácí hlavní zdroj energie.

Sezona cyklon vrcholí v době, kdy je teplota vody nejvyšší. V severním Indickém oceánu to je od dubna do prosince, s vrcholem v květnu a listopadu.

V severní části Atlantiku je výrazná sezona od začátku června do konce listopadu, přičemž nejvíce cyklon je v průběhu září. V severovýchodním Pacifiku je období širší, ale vrchol má podobný jako je v Atlantiku. V severozápadním Pacifiku se cyklony vyskytují celoročně, s minimem v únoru a maximem v září.

Na jižní polokouli začíná sezona ve druhé dekádě února a pokračuje až do března.

Skoro všechny tropické cyklony se utvářejí v pásu třicet stupňů nad a pod rovníkem. Při rotaci Země totiž vzniká tzv. Coriolisova síla, která rozpohybuje a poté udržuje rotaci cyklon. Přímo na rovníku tato síla nevzniká, proto se tam ani nevyskytují tropické bouře.

Odborníci rozlišují cyklony podle síly větru. Saffirova-Simpsonova hurikánová stupnice má celkem pět kategorií. V první vane vichr rychlostí od 118,5 km/h, do páté zařazují experti vichr o rychlosti 249,2 km/h a více. Rekordní měření zaznamenalo vichr 305 km/h.

Obří vír, kde se vzduch pohybuje v rozmezí uvedených rychlostí, má průměr okolo 300 až 500 kilometrů. Tropické cyklony jsou v různých částech světa rozdílně nazývány, i když jde o bouře, působící na stejném principu. Více viz text v rámečku.

***

Názvy pro stejný jev

Tropická bouře má sice stejnou příčinu vzniku, ale v různých částech světa jí lidé dávají různé názvy: Cyklona v oblasti Indického oceánu Hurikán v Severní Americe a v Kanadě Chubasco v Mexiku Taino na Haiti Tajfun v Asii Bagyo na Filipínách Willy-willy v Austrálii a na Novém Zélandu ved

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...