Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Trpaslík není k smíchu

Česko

Kvalifikace o Euro 2012 – Čeští fotbalisté dnes chtějí přidat další vítězství na půdě outsidera skupiny

PRAHA Jsou zvyklí přijímat porážky, ale čas od času se jim povede překvapit favorita. Dnešní soupeř českých fotbalistů Lichtenštejnsko je však jasným důkazem, že trpaslíci už nejsou takovými otloukánky jako dřív.

Stále se jim říká outsideři či trpaslíci a není tomu tak dávno, co se reprezentace vyspělých fotbalových zemí předháněly, kolik jim nastřílí gólů. Dnes už ale týmy jako Andorra, Malta, Faerské ostrovy, San Marino, Arménie nebo Lucembursko nevzbuzují jen posměch, ale těší se i určité formě respektu.

Nemusí nutně vítězit, ale schopnost potrápit favority se jim nedá upřít. Vzorovým příkladem je i dnešní soupeř českých fotbalistů v kvalifikaci o evropský šampionát – Lichtenštejnsko.

Tým, který dost možná zažije jubilejní stou porážku, se může proti výběru Michala Bílka pokusit o senzaci. „Není náhoda, že nad Skotskem vedli a nakonec prohráli až gólem v 97. minutě. Umí pozlobit každého. Musíme se na ně dobře připravit,“ varoval útočník West Bromwiche Roman Bednář.

Přitom ještě před šesti lety bylo alpské knížectví sousedící s Rakouskem a Švýcarskem známé hlavně tím, že jako jediné dokázalo prohrát se San Marinem.

Výsledky Lichtenštejnska byly tehdy tak tragické, že uznávaný britský novinář Charlie Connelly sledoval jeho cestu kvalifikací na mistrovství světa 2002 a vydal o té zkušenosti humornou knihu.

2006: remíza s Portugalskem Popsal absurdní hrdost malého národa na své reprezentanty, kteří prohráli všechny zápasy a nevstřelili ani gól. Zaměřil se i na samotné fotbalisty, z nichž většina byli amatéři a měli civilní zaměstnání.

Mnohé se ale změnilo v roce 2004, kdy si stát s méně obyvateli, než má Mladá Boleslav, poprvé vyšlápl na favorita. V kvalifikaci na mistrovství světa 2006 remizoval s Portugalskem 2:2 a vysloužil si pověst nebezpečného a dobře sehraného výběru.

„Jejich výsledky i zarputilost ukazují, že se fotbal po celém světě vyrovnává. I trpaslíci si v dnešní době mohou dovolit přilákat kvalitní trenéry a realizační tým z vyspělejších zahraničních zemí,“ všiml si brankář Petr Čech.

Horská zemička sice nemá jako jediná z evropských trpaslíků vlastní ligu, ale její kluby hrají v sousedním Švýcarsku. Nejznámější je FC Vaduz z hlavního města, který v minulé sezoně sestoupil z nevyšší soutěže. Přestože se u její reprezentace taktika, technická vybavenost i fyzická připravenost outsiderů stále zlepšuje, na hřišti pořád spoléhá na defenzivu. Ta totiž zaručuje největší šanci na úspěch. „Čistý čas zápasu je ve finále patnáct minut za poločas. Tři čtvrtiny zápasu prozdržují a rozhodčí jim to tolerují,“ upozornil Čech.

On i jeho spoluhráči proto vědí, že je stejně jako proti Skotsku čeká velké dobývání obranného valu. „Sledovali jsme sestřih jejich zápasů. Budou hrát podobně jako náš páteční soupeř, ale na rozdíl od Skotů snad postaví alespoň jednoho útočníka,“ doufal kanonýr pražské Sparty Václav Kadlec, jenž věří, že si také připíše první reprezentační start.

„Musíme je zatlačit a brzy jejich odpor zlomit gólem, jinak to bude hodně těžký zápas,“ souhlasil i Bednář.

***

NEJVĚTŠÍ EVROPŠTÍ OUTSIDEŘI VE FOTBALE

Lichtenštejnsko Jediná evropská země, která nemá vlastní ligovou soutěž. V posledních kvalifikacích reprezentace knížectví na hranicích Rakouska se Švýcarskem ale pravidelně boduje. Nejbližší český soupeř na sebe upozornil nejvíc na podzim 2007 vítězstvím 1:0 nad Lotyšskem. Šlo o jeho první výhru nad týmem, který se dokázal dostat na mistrovství Evropy. Počet vítězství: 6 ze 118 utkání (od roku 1982) Nejvyšší porážka: Lichtenštejnsko - Makedonie 1:11 (1982) Žebříček FIFA: 149. místo

Lucembursko Po památném vítězství 1:0 nad Českem v kvalifikaci Eura 1996 nastalo období temna. Mezi lety 1995 až 2007 Lucembursko nedokázalo vyhrát ani jednou. V současné kvalifikaci se Lucembursku povedlo zaskočit Bělorusko a obrat ho o body za remízu 0:0. Počet vítězství: 48 z 518 utkání (od roku 1911) Nejvyšší porážka: Lucembursko - Anglie 0:9 (1960), Anglie - Lucembursko 9:0 (1982) Žebříček FIFA: 130. místo

Faerské ostrovy Oficiálně se do soutěží FIFA a UEFA zapojili až v devadesátých letech. Reprezentace hodně těží z nepříznivého podnebí při domácích zápasech. Právě na domácí půdě dosáhli Faeřané i největšího vítězství - v srpnu 1990 porazili doma Rakousko 1:0, stejného soupeře obrali o body po remíze 1:1 i v kvalifikaci MS 2010. Počet vítězství: 17 ze 136 utkání (od roku 1988) Nejvyšší porážka: Jugoslávie - Faerské ostrovy 7:0 (1991), Rumunsko - Faerské ostrovy 7:0 (1992), Faerské ostrovy - Norsko 0:7 (1993), Faerské ostrovy - Jugoslávie 1:8 (1996) Žebříček FIFA: 138. místo

Malta Během tříletého působení českého trenéra Dušana Fitzela se fotbalisté Malty naučili dávat góly. V 34 zápasech jich vstřelili 27, Lichtenštejnsku dokonce uštědřili porážku 7:1. V kvalifikačních skupinách ale jinak pravidelně končí poslední. Počet vítězství: 39 z 322 utkání (od roku 1957) Nejvyšší porážka: Španělsko - Malta 12:1 (1982) Žebříček FIFA: 150. místo

Andorra Bělorusko, Albánie a Makedonie jsou jediné tři země, které se mohou „pochlubit“ porážkou od Andorry. Andorra má také národní tým, který dostává nejvyšší počet žlutých a červených karet v Evropě. Počet vítězství: 3 z 94 utkání (od roku 1996) Nejvyšší porážka: Česko - Andorra 8:1 (2005), Chorvatsko - Andorra 7:0 (2006) Žebříček FIFA: 202. místo

San Marino Nejmenší členská země UEFA plní v posledních letech roli největšího otloukánka. Kromě vítězství nad Lichtenštejnskem a dalších tří remíz sbírá jen samé porážky. Nedaří se jí vstřelit gól, poslední radost zažilo San Marino před dvěma lety při prohře 1:3 se Slovenskem. Počet vítězství: 1 ze 100 utkání (od roku 1990) Nejvyšší porážka: San Marino - Německo 0:13 (2006) Žebříček FIFA: 203. místo

Autor:

Pronájem zděného rek. bytu 2+KK (Hranice, 58 m2)
Pronájem zděného rek. bytu 2+KK (Hranice, 58 m2)

Jiřího z Poděbrad, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
10 000 Kč/měsíc