8. července 2009 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trubači na věži a lidé v kostýmech budou lákat na pražské památky

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nepotrvá to dlouho a trubač ohlásí každou hodinu čas z malostranské mostecké věže. Nový správce některých známých pražských památek připravuje i další novinky. Personál například oblékne do historických kostýmů.

Správcem se od srpna stane společnost ABL FM Services. Průvodci v památkách budou podle jejího ředitele Víta Bárty lépe jazykově vybaveni. Společnost se bude starat o mostecké věže, Petřínskou rozhlednu, Prašnou bránu, kostel sv. Mikuláše a Staroměstskou radnici. Budovy ale zůstanou i nadále v majetku Prahy.

kostýmy, ve kterých bude návštěvníky vítat personál některých pražských památek

Objekty v současnosti spravuje Pražská informační služba (PIS), od nového správce dostane ročně 50 milionů korun, což je asi o pět milionů více, než kolik městu památky vydělaly v posledních letech.

kostýmy, ve kterých bude návštěvníky vítat personál některých pražských památek

Nový správce, který uzavřel s městem smlouvu na jeden rok, má do památek především přilákat více turistů. "Hospodářská krize se projevuje i u nás, pokles turistů za první čtvrtletí letošního roku je znatelný," uvedla ředitelka PIS Lucie Ramnebornová. Podle údajů PIS navštívilo spravované pražské památky například v letos v březnu 52.207 turistů, loni to přitom bylo 89.403.

kostýmy, ve kterých bude návštěvníky vítat personál některých pražských památek

Firma ABL FM Services, která se zabývá především pořadatelskými a bezpečnostními službami, chce například vytvořit nový navigační systém pro turisty nebo instalovat dotykové panely s připojením na internet pomocí wi-fi.

Společnost plánuje také zefektivnit výběr vstupného. Nový správce se zaručil, že v letošním roce nebude zvyšovat cenu, zatím se ale neví, jak to bude v příštím roce.

Zároveň bude firma zajišťovat úklid, odvoz odpadu, propagaci, hlídání objektů a podobně. Zodpovědná bude také například za to, když si na namrzlých schodech před kostelem sv. Mikuláše někdo zlomí nohu.

Pronájem památek se nelíbí některým opozičním zastupitelům. "Je to riskantní a nevyzkoušené. Celé výběrové řízení vzbuzuje rozpaky, pronájem určitě budeme sledovat," řekl ČTK zastupitel a člen kulturního výboru Miroslav Poche (ČSSD). Do výběrového řízení se totiž přihlásil pouze jeden účastník.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!