Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tržby Teska porostou rychleji než konkurenci

Česko

LONDÝN Tržby britské maloobchodní společnosti Tesco v příštích pěti letech porostou rychleji než u jejích konkurentů, hlavně díky expanzi v Asii.

Své hlavní obchodní konkurenty, americký řetězec Wal-Mart Stores a francouzský Carrefour, však nepřekoná a zůstane podle výše tržeb třetí největší maloobchodní firmou světa.

Vyplývá to ze studie mezinárodní společnosti IGD zaměřené na analýzy v odvětví potravinářství a obchodu s potravinami.

Tržby britského řetězce supermarketů, který působí i v České republice, se mají do roku 2015 zvyšovat o 7,5 procenta ročně až na 106 miliard eur (2,6 bilionu korun). Celkově tak podle odhadů IGD stoupnou o 44 procent. Wal-Martu mají růst ročně jen o 4,7 procenta a Carrefouru o 5,9 procenta.

Jejich celkové tržby však zůstanou v roce 2015 vyšší než tržby Teska. Tržby Wal-Martu mají činit 402 miliard eur a Carrefouru 122 miliard eur.

Čtvrté místo má nadále patřit německé skupině Metro, která v Česku provozuje velkoobchody Makro. Tržby Metra se mají ročně zvyšovat o 5,3 procenta až na 87 miliard eur.

„Obchodníci, kteří chtějí dosáhnout nejvyššího tempa růstu, musí být přítomni na rozvíjejících se trzích, a hlavně v Číně,“ uvedla generální ředitelka IGD Joanne DenneyováFinchová. Poznamenala, že do roku 2015 budou mít zahraniční operace na celkovém obratu čtyř největších maloobchodníků podíl 43 procent.

Obchodní řetězec Tesco loni v listopadu představil plány, které počítají v období 2014-2015 se čtyřnásobným růstem tržeb v Číně na zhruba čtyři miliardy liber (115,7 miliardy korun).

Firma chce v regionu více než zdvojnásobit počet hypermarketů na více než 200, napsala agentura Reuters.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!