Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Tsunami mohla zabít i Čechy

Česko

Mezi nezvěstnými na ostrovech Samoa a Tonga je i několik českých turistů

APIA/CAMBERA Kolik lidí zabilo úterní zemětřesení a následná vlna tsunami na ostrovech v Tichém oceánu? To bude jasné nejdříve za několik dnů, ale možná až týdnů. „Možná to potrvá týden, dva týdny, nebo dokonce tři týdny, než dokončíme pátrání po mnoha pohřešovaných lidech,“ uvedl včera policejní velitel na zřejmě nejpostiženějším souostroví Samoa Lilo Maiava. Jasné však už v této chvíli je, že sto padesát obětí není zdaleka poslední číslo. Množství pohřešovaných jde totiž do stovek.

Mezi oběťmi tsunami mohou být překvapivě i Češi, kteří byli nebo mohli být mezi návštěvníky této exotické, ale turisticky poměrně atraktivní oblasti. „V téhle chvíli nemohu vyloučit, že mezi oběťmi Češi nejsou,“ řekl České televizi konzul v Sydney Vít Kolář. „Evidujeme celkem 13 českých občanů, kteří se nacházejí v oblasti postižené tsunami. Nemáme informace, že by nějací přišli o život nebo že by byli zraněni,“ dodal.

Jedné Češce musel podle jeho slov zastupitelský úřad vystavit náhradní cestovní doklad, protože ji vlna připravila o osobní věci. Zatím se nedaří navázat kontakt se šesti lidmi. Kolář to ale podle České televize přičítá spíš tomu, že třeba nefungují mobily. LN potvrdil tyto informace i mluvčí ministersva zahraničí Milan Řepka.

Obyvatelé souostroví Samoa popisují ve zprávách tiskových agentur situaci v oblasti jako naprostou zkázu. „Je zničeno kompletně všechno,“ uvedl včera v rozhovoru pro Radio Nový Zéland ministerský předseda souostroví Samoa Tuilaepa Sailele.

Premiér včera navštívil jihovýchodní pobřeží největšího samoiského ostrovu Upolu. „V některých vesnicích nezůstal stát ani jeden dům. To všechno způsobila deset minut trvající silná tsunami,“ prohlásil Tuilaepa Sailele. Jednou z vesnic, kterou vlna tsunami smetla, je i premiérova rodná ves Lesa. „Vesničany zaplavila nejdříve obrovská vlna a pak byli za živa pohřbeni pod tunami suti,“ řekl BBC Phil Mercer ze samoiského hlavního města Apia. „Připadalo mi to jako příšera – černá voda valící se na mě. Nebyla to vlna, která se láme, ale prostě plná síla valící se vody,“ citovala agentura ČTK Luanu Tavaleovovou, státní úřednici na Americké Samoi, dalším souostroví, které bylo tsunami poničeno. Raději hned utéct na vyvýšené místo Podle australského experta Kevina McCueho tsunami, které tyto jihotichomořské ostrovy zasáhlo, odhalilo slabiny systému včasného varování, který byl v oblasti vytvořen po ničivé vlně tsunami z roku 2004. Tento systém tvoří monitorovací bóje v oceánu napojené na varovné sirény na pobřeží, které mají v případě blížící se vlny varovat lidi, aby utekli do bezpečí.

Zemětřesení u souostroví Samoa a Americká Samoa ale bylo tak blízko, že na varování před vlnou řítící se rychlostí tryskového letadla příliš mnoho času nezbylo. „Varovné systémy před tsunami jsou neúčinné u zemí, jako je Indonésie nebo Papua-Nová Guinea, protože čas je příliš krátký,“ vysvětlil McCue, který je prezidentem australské společnosti pro výzkum zemětřesení. „Mnohem lepší je lidi naučit, aby utíkali na vyvýšené místo okamžitě poté, co ucítí otřesy trvající déle než 30 vteřin,“ dodal Kevin McCue.

***

Rychlá zkáza

Vlny tsunami Tsunami v prosinci 2004 po silném zemětřesení u Sumatry urazila vzdálenost 5000 kilometrů Vlny až 30 metrů vysoké se šíří po volné ploše oceánu rychlostí až 800 kilometrů v hodině

Autor: