Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tučňáci vylepšili stravu posádky

Česko

UKÁZKA Z KNIHY O VĚDĚ

Britská výzkumná loď Endurance zamrzla v lednu 1915 v ledových polích antarktického Weddellova moře. Posádka čítající 28 mužů čekala, až se ledové sevření uvolní. Po deseti měsících však kry loď rozdrtily. Muži se se třemi záchrannými čluny a nejnutnějším vybavením vydali na zdlouhavou zpáteční cestu.

Dolování „pochoutek“ z ledu

Dny se vlekly v šedém, monotónním tempu. Existovalo jen jedno téma, které dokázalo vyvolat vášnivou diskusi - jídlo. Na začátku února byla posádka již více než dva týdny bez tuleňů, a i když zásoby masa nebyly ještě tak malé, tuk na vaření docházel - měli jej asi jen na deset dní.

Velitel expedice Ernest Shackleton 9. února napsal: „Žádní tuleni. Je nutné snížit konzumaci tuku... co bych dal za dotek suché země pod námi.“ Následujícího dne byla skupina mužů pověřena odkrýt zahrabanou díru se zbytky, aby z kostí získali všechen možný tuk. Odřezali tulení ploutve a z hlav tuleňů stáhli kůži a každý zbytek tuku seškrábali. Získané množství však bylo zanedbatelné, a proto Shackleton snížil příděly na jeden teplý nápoj denně - šálek horkého sušeného mléka ke snídani.

Poslední sýr se podával dalšího dne, kdy každý muž dostal kostku o tloušťce jednoho palce. Harry McNeish to komentoval: „Tohle odpoledne jsem vykouřil tolik, až mi bylo špatně, abych potlačil hlad.“

Muži se těšili na Shackletonovy narozeniny 15. února, na kdy jim bylo slíbeno dobré jídlo, „avšak vzhledem k nedostatku“, napsal lékař Macklin, „je nemůžeme mít. Bude nekynutý chléb s moukou a sušeným masem, ale i na to se těšíme.“ Pak ráno 17. února, kdy už byla situace s tukem opravdu zoufalá, někdo zpozoroval hejno malých tučňáků kroužkových - dohromady jich bylo asi dvacet a slunili se nedaleko tábora.

Spousta mužů se chopila jakýchkoli zbraní, které byly po ruce - topůrek od seker, krumpáčů, zbytků zlomených vesel, a obezřetně se plížili téměř po kolenou a po rukou. Kradmo obklíčili hejno a odřízli jim možnost jakéhokoli úniku do vody. Když byl každý na svém místě, vyrazili muži vpřed a mlátili do vřeštících a pobíhajících malých zvířat. Dohromady jich zabili sedmnáct.

Knihu Alfreda Lansinga nazvanou Endurance vydalo nakladatelství DharmaGaia. Text zkrátila redakce LN.

Autor: