Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tuhle knihu si Litomyšl zaslouží

Česko

Zatím nejpodrobnější knihu o Litomyšli, jejíž rozsah se bude jen těžko překonávat, si vydalo samo město.

Publikace nazvaná Litomyšl 1259–2009 město kultury a vzdělávání mapuje velmi podrobně sedm set padesát let vývoje města od nejstarších archeologických nálezů po koncert, který se v Litomyšli konal v červnu loňského roku na závěr českého předsednictví Evropské unie. Na rozdíl od poslední obsáhlé historické monografie města od Zdeňka Nejedlého není ideologicky zatížena, čerpá ze všech dostupných pramenů a literatury a je dovedena do současnosti.

Precizně zpracovanými texty Milana Skřivánka i pečlivou grafickou úpravou a kvalitním tiskem navíc vydavatel předvedl, jak zodpovědně se dá naložit s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, která vydání publikace hodně pomohla.

Kniha obsahující přes šest set stran a několik desítek fotografií a obrazových reprodukcí je odborným historickým exkurzem a zároveň velmi čtivým, rozsáhlým průvodcem. Město, jehož zámecký areál je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je místem s řadou výrazných vlivů – od rodu Pernštejnů přes narození Bedřicha Smetany po originální působení Josefa Váchala či pořádání známého festivalu Smetanova Litomyšl. S Litomyšlí je spojeno také jméno Thurn-Taxisů, Magdaleny Dobromily Rettigové, Boženy Němcové, Aloise Jiráska, Josefa Portmana, Karla Malicha, Václava Boštíka, Olbrama Zoubka... a dalších osobností, které se zde narodily nebo byly s Litomyšlí svázány jinak.

S přesahem do Evropy Těmto hlavním pilířům a od nich odvozeným tradicím je samozřejmě věnována mimořádná pozornost. Zároveň však kniha dokládá, že litomyšlské dějiny jsou mnohem bohatší, a to jak ve sféře kulturní, politické, filozofické, tak i hospodářské, ale třeba také medicínské a sportovní. V publikaci jsou dějiny Litomyšle rozděleny do sedmnácti obsáhlých kapitol, přesahujících hranice města, neboť řada významných rozhodnutí měla spojitost s událostmi v jiných místech vlasti nebo Evropy.

Velký rozsah jednotlivých kapitol naznačují již jejich názvy – Litomyšl husitská a bratrská, Třicetiletá válka, Baroko, První republika atd. Vynechána nejsou samozřejmě ani méně světlá období města, počínaje okupací v letech 1939–1945, nastolením komunistického režimu až po budování socialismu a léta normalizace. Většina významných milníků je v každém oddíle doložena citacemi z pamětních listin, kronik, dopisů, knih a archivních dokumentů. Osobnosti, které měly v Litomyšli mimořádný vliv, dostaly v knize své medailonky, publikovány jsou i mapy, pečetě, vzácné listiny, historické předměty. Dobové fotografie dávají představu o architektonickém vývoji města, ale také o životě jeho obyvatel.

Velké písmeno L Autor textu Milan Skřivánek, dlouholetý pracovník okresního archivu se sídlem v Litomyšli, dbal také na detailní uvedení veškerých použitých pramenů a literatury, Pavla Dvořáková je autorkou rozsáhlého osobního rejstříku. Návrh obálky Jiřího Lammela – temně hnědá barva s velkým oranžovým písmenem L – navíc koresponduje s magickým duchem, který navždy městu vtiskl umělec Josef Váchal, jenž ve svém Krvavém románu píše o Litomyšli jako o „staroslávné krasavici, městě L.“.

***

Milan Skřivánek: Litomyšl 1259–2009 město kultury a vzdělávání Vydala Litomyšl, 2009, 616 stran

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč