13. ledna 2006 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tuláci nemají mít pomníky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Petra Edelmannová na mítinku Národní strany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Edelmannová na mítinku Národní strany. | foto: Reprofoto

PRAHA Ještě ušetříme peníze státu, říká v rozhovoru pro LN předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová. NS chce na místě sběrného tábora v Letech u Písku postavit pomník českým vlastencům.

Ještě ušetříme peníze státu, říká v rozhovoru pro LN předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová. NS chce na místě sběrného tábora v Letech u Písku postavit pomník českým vlastencům.

LN Co mají čeští vlastenci společného se sběrným táborem pro Romy, Židy a zajatce?
Tábor byl primárně určen pro cikánskou menšinu, Němci tam ovšem přiváželi také tuláky a jiné asociály. Podle nás nemá cenu stavět podobným lidem památníky, my budujeme pomník těm, kteří něco dokázali.

Národní strana

Strana, v čele s Petrou Edelmannovou chce podle svého programu „hájit národní zájmy proti marxisticko-komunistické, nacionálně-sociální a multikulturně-kosmopolitní demagogii“.

NS vydává časopis Národní politika a provozuje internetové rádio Vlast. 

LN Kolik bude NS pomník stát?
Počítáme s investicí v řádu desetitisíců, které půjdou hlavně z kapes našich členů. Osm set milionů, které chce na památník uvolnit vláda, je příliš. My jí ušetříme peníze, které může investovat třeba do rozvoje školství.

LN Hájíte názor, že Lety nebyly koncentračním, ale jen sběrným táborem. Tato slova však podle názoru odborníků znamenají totéž. Lidé byli systémově vražděni v táborech vyhlazovacích.
Studovali jsme řadu odborných textů, podle kterých se v českém prostředí pod pojmem koncentrační tábor rozumí tábor vyhlazovací.

LN Pozemek, na kterém chcete stavět, patří obci. Dostali jste povolení ke stavbě?
Jak starosta, tak ředitel vepřína, se stavbou souhlasili, pokud nebude bránit provozu závodu. V novinách jsme se však dozvěděli, že své „ano“ v rozhovorech pro média popřeli.

LN Podobné tábory jako v Letech byly také v Rychnově u Jablonce nad Nisou nebo v Hodoníně u Kunštátu. Budete pomníky stavět také tam?
Prozatím podobnou akci neplánujeme. Pomníkem v Letech chceme hlavně upozornit na plýtvání veřejnými financemi.
Tomáš Drahoňovský, Lidové noviny
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz