Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Tuna opouští rádio, bude na Primě

Česko

  18:41
PRAHA - Nejpozději do konce listopadu přestane Jan Tuna moderovat na rádiu Frekvence 1 pořad Pressklub, podvečerní rozhovory s osobnostmi veřejného života. Od prosince by měl mít pořad nového průvodce, který ještě není vybrán.

Jan Tuna foto: Archiv TV NovaReprofoto

Informace LN potvrdil vysoko postavený zdroj z mediální skupiny Lagardere, která program Frekvence 1 vysílá.

Oficiálně skupina Lagardere věc nekomentovala, také proto, že v současné době řeší obsazení pozice programového ředitele Frekvence 1 – hledá nástupce Barbory Tachecí, která brzy odejde do Českého rozhlasu na pozici ředitelky Radiožurnálu.
 
Blížící se změně na postu moderátora Pressklubu ale nasvědčují slova samotného Tuny, byť ani on svůj odchod přímo nepotvrdil. „Jsem novinář na volné noze, ale dlouhodobě není možné zvládat obě zaměstnání naplno,“ řekl však LN. „Budu-li pracovat pro jedno médium, budu se tomu moci věnovat tak, abych tomu dal maximum,“ dodal.

Jak dále naznačil, hodlá se víc angažovat právě v televizi Prima. Už když v lednu nastoupil do rádia, začínal zároveň pro Primu natáčet příspěvky pro její zábavný týdeník Top 10. Tento měsíc začal externě pracovat i pro redakci zpravodajství, kterou od začátku září vede bývalý moderátor Televizních novin na Nově Pavel Zuna.

Také on byl na Primě už předtím vidět v zábavním pořadu, stále moderuje nedělní soutěž Ber nebo neber.
 
Na Primě se teď Zuna s Tunou sešli zhruba rok poté, co oba po neshodách odešli z konkurenční Novy. Zuna stanici opustil v červnu 2006, po šesti letech, nesouhlasil se změnami v řízení, s nimiž přišli noví manažeři společnosti CME, která Novu vlastní. Tuna odešel ze zpravodajství Novy po deseti letech, loni na podzim, poté, co písemně vyzval expremiéra a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, ať se mu omluví za povolební nařčení, že Tuna pracuje „v žoldu ODS“.

Vedení Novy mu vytklo, že obsah dopisu předem nekonzultoval, a následně mu nabídlo jinou, nižší pozici. Tuna ji odmítl.
 
Univerzální reportér  
Z pohledu nového šéfa zpravodajství Primy by bylo tím lépe, čím víc času by Tuna mohl v budoucnu televizi věnovat. „V okamžiku, kdy přestane pracovat pro Frekvenci 1, velmi rád ho převedu na interní poměr,“ řekl LN Pavel Zuna.
 
Tunu chválí jako univerzálního reportéra, s nímž spíše než na politické příspěvky počítá na občanské reportáže o důležitých jevech z běžného života, s důrazem na obraz. „V nich je jeho největší síla,“ hodnotí Zuna svého staronového kolegu a dodává, že právě takové příspěvky nyní zprávy Primy trochu postrádají.
 
Tuna vs. Moravec  
Pressklub Frekvence 1 uváděl Jan Tuna od začátku letošního roku. Frekvence 1 měla původně zájem o jiného televizního novináře, Václava Moravce, který o nedělích moderuje diskusní Otázky na veřejnoprávním programu ČT 1. „Jan Tuna ale byl na rozdíl od Václava Moravce schopen nastoupit v termínu, který jsme potřebovali, tedy k 1. lednu,“ přiblížila tehdy LN programová ředitelka Frekvence 1 Barbora Tachecí.
 
Zakrátko po Tunovi se v rozhlasovém éteru objevil i Václav Moravec. Začátkem března totiž na konkurenčním Impulsu odstartoval jeho pořad Impulsy Václava Moravce, koncipovaný podobně jako Pressklub. Relace se vysílají ve stejný čas, od pondělí do čtvrtka od 18 hodin zhruba do půl sedmé.
 
Jak vyplývá z průzkumu poslechovosti Radio Projekt realizovaného společnostmi STEM/MARK a Median, Pressklub Frekvence 1 ladilo v prvním pololetí letošního roku 139 tisíc, zatímco Rádio Impuls půlhodiny po osmnácté 165 tisíc. Standardní statistická odchylka přitom činí u Frekvence 1 18 tisíc posluchačů, u Impulsu 19 tisíc. Čísla jsou přepočtena z tzv. průměrných čtvrthodin.
 
Zhruba půhodinový rozhovor, nazvaný 20 minut Martina Veselovského, zařazuje do podvečerního vysílání také veřejnoprávní Český rozhlas na svém prvním okruhu Radiožurnál. Ten s ním ale začíná už v půl šesté, půl hodiny před podvečerními interview zmíněných komerčních stanic.
 
Půlhodina s Veselovského rozhovory zajímala letos od ledna do června 111 tisíc. Odchylka v případě Radiožurnálu přitom činí 16 tisíc posluchačů.

Autor: