8. března 2010 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tuna zlata zůstane pod zámkem ČNB. Pro Expo se našlo jiné řešení

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

PRAHA Tuna zlata zůstane v trezorech České národní banky. Vláda přestala jednat o zapůjčení cenného kovu na Expo 2010. Podle premiéra Jana Fischera má přípravná kancelář českého pavilonu jinou variantu, proto už nebude důvod, aby se záměrem kabinet zabýval.

K zapůjčení zlata se odmítavě vyjádřil ministr financí Eduard Janota. Generální komisař české účasti na Expo Pavel Stehlík proto připravil náhradní řešení. Jeho podrobnosti zatím známé nejsou.

Čtěte také

Český trhák Expa 2010 je ohrožen. Janota se o tunu zlata bojí


Podle nového plánu by měl být potřeba jen zlomek z původně zamýšlené jedné tuny zlata. "Vzali jsme na vědomí sdělení pana generálního komisaře, že přemýšlí o jiné, jednodušší cestě," řekl novinářům Fischer. Stehlík podle kabinetu plán na zapůjčení tuny státního zlata přehodnotil, protože byl náročný. Vláda tedy zastavila projednávání dokumentu, který připravilo ministerstvo zahraničí.

Exponát Czeknowlogy má podle umělce Federica Díaze umožnit předvádět lidské emoce do barev, tvarů, zvuků nebo vůní. Z tuny cenného kovu měla vzniknout zlatá kapka, zvláštní senzorické křeslo by pak zaznamenávalo emoce lidí při pohledu na ni.

Zlaté cihly podle záměrů přípravné kanceláře měla do Číny půjčit Česká národní banka, po skončení světové výstavy by je stát dostal zpět. Ministr financí v tom viděl ale přílišné riziko.

hsHelena Stinglová, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.