Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tunel Blanka se otevřel. Pro pěší

Česko

PRAHA Na zemi je bahno. Voda občas kape ze stropu. Všude kolem je jen beton, železo, hlína a těžké stavební stroje. I přesto většina lidí po téměř dvouhodinové exkurzi tunelem Blanka mluví o stavbě s nadšením. „Je to neuvěřitelně velká a monumentální stavba. Jsem ráda, že jsem to mohla vidět na vlastní oči a že jsem to ušla,“ říká čtyřiaosmdesátiletá žena.

Tunel Blanka byl pro veřejnost otevřen vůbec poprvé. Přes 16 tisíc lidí si prošlo 3,5 kilometru dlouhou trasu, která začínala na Letné a vedla přes strojovnu vzduchotechniky až do Troje.

Trasa byla vyznačená a osvícená lampami. Rámovaly ji informační tabule, kde se návštěvníci právě nacházejí, ale i ukázky stavební techniky používané právě pro stavby tunelů. Na dotazy jim odpovídalo přes 150 lidí, kteří v tunelu pracují. „Zájem lidí je velký. Mají spoustu dotazů přes technické parametry tunelu, materiály, postup práce, ale i po zajímavostech, jako třeba proč se tunel jmenuje právě Blanka,“ popsal pracovník Metrostavu. Mohutnost stavby, která začala v roce 2007 a skončit má za dva roky, uchvátila každého. I přesto s ní ale ne všichni plně souhlasí. „Přišel jsem, protože se zajímám o životní prostředí a o to, kam jdou peníze z našich daní. Stavba je pěkná, jen mám pocit, že je v Praze velká preference aut na úkor chodců,“ myslí si návštěvník tunelu Lubomír Martínek. Asi největší zájem vzbudila dvě místa - ta, kde se tunel propadl. Tedy pod parkem Stromovka. Tyto události připomínaly i dvě informační tabule, u kterých se zastavovalo nejvíc lidí.

Podle odhadů se cena vyšplhá na 28 miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!