Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Tunel v justičním paláci? Nezájem

Česko

Podle NKÚ se stavba justičního paláce v Brně prodraží o více než miliardu. Žalobci ovšem již devět měsíců řeší, pod koho z nich případ spadá.

PRAHA Justiční palác v Brně málem zruinoval ministerstvo spravedlnosti. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal loni v létě oznámil, že se stavba, kterou má na starosti Krajský soud v Brně, prodražila oproti původním plánům o více než miliardu, a podal proto trestní oznámení.

Jestli k obřímu „tunelu“ na veřejné peníze opravdu došlo a kdo za něj může, ovšem policie zatím nevypátrala, a státní zastupitelství se dokonce ani nebyla schopna dohodnout, pod které z nich případ spadá.

Svá podezření Dohnal loni v červenci svěřil Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2, protože tady sídlí ministerstvo spravedlnosti, do jehož kompetence justice patří. A právě na Praze 2 devítiměsíční přebor v přehazované žalobců odstartoval. Loni 4. listopadu se totiž spis stěhoval na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Obvodní žalobci podle mluvčí vrchního státního zastupitelství Ireny Válové rozhodli, že „údajná škoda může být natolik vysoká“, že kauza patří výš.

Ani tady se ale kauzou nezdržovali a na začátku února ji poslali dál - k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci (spadá pod něj celá Morava, pozn. red.). Podle Válové k dalšímu přesunu došlo „z důvodů místní příslušnosti, protože se investiční akce odehrála v Brně“.

Případu se ale neujali ani v Olomouci. Vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová sebe a celý svůj úřad totiž z případu 3. dubna vyloučila pro podjatost. Kauza v nejbližších týdnech zamíří na Nejvyšší státní zastupitelství. A teprve to by po bezmála roce průtahů mělo rozhodnout, kdo se věci ujme. Proč se případu zbavila Hojovcová, nevysvětlila. Spekulovat lze například o tom, že se odvolává na provázanost svého úřadu s brněnskou justicí.

Za policii se případem nyní zabývá Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Ani policisté ovšem žádný pokrok nehlásí. Podle mluvčího útvaru Romana Skřepka policie věc stále „prověřuje“ a obvinění zatím nepadlo žádné.

Někteří žalobci ping-pong s palácem ostře kritizují. „Jestli je to pouze kvůli tomu, že předtím (Hojovcová) pracovala na Městském státním zastupitelství v Brně, tak je to tedy dost málo,“ řekl LN pod podmínkou zachování anonymity jeden z vysoce postavených moravských žalobců. Sám Dohnal odmítl přehazovanou žalobců jakkoliv komentovat. Připustil ale, že prověřování trestních oznámení podaných NKÚ se často vleče: „Obvykle se setkáváme s tím, že šetření je poměrně dlouhé a často končí odložením.“

Podle Dohnala měla stavba původně stát 768 milionů korun, ale její cena se podle jeho loňského vyjádření vyhoupne na závratných 2,1 miliardy korun. Podle šéfa Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka bylo ale již dopředu jasné, že stavba přijde na 1,67 miliardy. Pořízek se hájí také tvrzením, že stavební práce jsou stále levnější než v případě pražského justičního areálu.

Budova na břehu Svratky, jejíž stavbu schválil exministr Pavel Němec, se nyní dokončuje. V budoucnu by v ní měl sídlit Městský soud v Brně, Okresní soud Brno-venkov a městské státní zastupitelství.

Autor: