Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Manželovu smrt plánovala. Obviněnou ženu by Tunisko mohlo vydat zpátky do Česka

ilustrační snímek foto: ČTK

Trestní řízení týkající se české turistky, která čelí obvinění z vraždy manžela, by Tunisko mohlo předat do Česka na základě existující bilaterální smlouvy. Africký stát „velmi předběžně“ sdělil, že je připravený se touto možností zabývat. Prohlásil to český resort spravedlnosti, který o předání usiluje. Zároveň ale zdůraznil, že vzhledem k místu spáchání trestného činu přísluší určení dalšího postupu tuniským úřadům.
  12:09

Padesátiletá žena z Ostravy je v Tunisku obviněná z červencové vraždy svého o deset let staršího muže, rovněž českého občana. Pár byl v Africe na dovolené, muže tam nalezli mrtvého a při pitvě objevili na krku stopy škrcení. Tamní policie zadržela jeho manželku a soud ji poslal do vazby.

České ministerstvo spravedlnosti na případu spolupracuje s Nejvyšším státním zastupitelstvím a ministerstvem zahraničních věcí. „Prostřednictvím našeho zastupitelského úřadu v Tunisu byl tuniské straně komunikován náš zájem na rychlém řešení, a to především s ohledem na lidskoprávní aspekt věci, respektive obtížné podmínky výkonu vazby v zemi, kulturní a jazykovou bariéru i celkové okolnosti případu,“ sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

„Jednání ohledně možnosti převzetí naší občanky do České republiky nadále probíhají. Aktuálně disponujeme velmi předběžným vyjádřením tuniské strany, z něhož vyplývá připravenost zabývat se možností předání trestního řízení do České republiky na základě článku 48 bilaterální smlouvy mezi Českou republikou a Tuniskem, což je i naší prioritou,“ uvedl.

„Konečné rozhodnutí nelze zřejmě očekávat dříve než v horizontu několika měsíců a bude záviset i na průběhu běžícího trestního řízení v Tunisku,“ dodal mluvčí.

Vraždu náplanovala už před dovolenou

Dvoustrannou smlouvu o právní pomoci podepsali zástupci ČSSR a Tuniska v roce 1979, platit začala o dva roky později. Zmíněný článek 48 má název „žádost o převzetí trestního stíhání“ a stanoví, že jeden stát se zavazuje trestně stíhat podle svého právního řádu své občany, kteří na území druhého státu spáchali činy trestné v obou státech, pokud mu druhý stát zašle diplomatickou cestou žádost o převzetí trestního stíhání se spisy, důkazy a informacemi, který má k dispozici.

V dané kauze zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy rovněž moravskoslezští policisté, což jim umožnilo provést pitvu mrtvého muže. Česká policie tak postupuje právě pro případ, že by se vyšetřující tuniská strana rozhodla případ předat k trestnímu řízení do Česka.

Server Blesk.cz s odvoláním na mluvčího tuniského soudu dříve napsal, že Češka se k činu přiznala. Tuniští vyšetřovatelé ženu podle serveru viní z úkladné vraždy, konkrétně z toho, že skutek naplánovala ještě před cestou na dovolenou. Turistka nejprve tvrdila, že manžela objevila mrtvého v hotelovém pokoji poté, co se vrátila z pedikúry.

Autoři: ,