Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tupý účetní škrt

Česko

Česká vláda jde do druhého střetu s odboráři ve státní správě. Těm je silně proti srsti jak snižování platů o deset procent, tak zrušení automatické vazby jejich platu na odsloužená léta.

Vláda si zatím pevně stojí za svým. Je tvrdý postoj na místě, anebo se dá odborářům v některém z bodů ustoupit?

V případě zrušení automatické vazby platu na odpracovaná léta by vláda měla být neoblomná. Stávající systém odměňování konzervuje na úřadech množství zbytečných a předražených úředníků a pro nově příchozí činí naopak službu státu málo atraktivní.

Je ale pravda, že tato jednoduchá změna sama o sobě revoluci neudělá. Problém je v tom, že řada zaměstnanců nemá jasně definované pracovní pozice, s nimi spojené úkoly a už vůbec ne konkrétní měřitelné cíle. Pohyblivá složka mzdy by přitom měla být závislá právě na tom, zda stanovené cíle plníte na sto dvacet, nebo padesát procent.

Pokud ale ve státní správě není žádný transparentní systém odměňování a kariérního postupu, může vyšší pohyblivá část platu fungovat jako štědrý zdroj politického uplácení v rukou vládnoucí politické garnitury.

Pro změnu systému jako takového je v prvé řadě třeba uvést do praxe služební zákon. Ten by měl jasněji definovat postavení státního zaměstnance, jeho kariérní postup, odměňování a odclonit ho tak od politických tlaků. Pokud mají být platy zaměstnanců více vázány na jejich výkon, je také třeba zásadně změnit logiku, podle které se dnes rozdělují peníze napříč resorty. Nárok na peníze nesmí vznikat čistě historicky (chci alespoň to, co minulý rok). Peníze by měly být přidělovány na základě plnění, či neplnění úkolů, které definují úředníkům politici. To by podpořilo logickou a transparentní vazbu mezi platem úředníka a jeho skutečným výkonem.

U druhého požadavku odborů může být vláda shovívavější. Nikde není psáno, že platy ve státní sféře musí poklesnout v příštím roce zrovna o deset procent. Česká republika není v pozici Irska nebo Portugalska, kde vlády musí před trhy demonstrovat sílu a během bezesných víkendů šijí horkou jehlou drastické škrty. Česko má výrazně nižší veřejný dluh než Řecko (čtyřicet versus sto dvacet procent), vyšší konkurenceschopnost než Portugalsko (pětinový schodek běžného účtu) a na rozdíl od Irska český finanční sektor překypuje zdravím a stabilitou.

Vláda si tedy může dopřát luxus pomalejšího a promyšlenějšího osekávání nákladů ve státní správě. I trhy tvrdě testované Portugalsko chce v příštím roce snížit platy ve státní sféře pouze o pět procent. Kdyby vláda úsporu deseti až patnácti procent na platech státních úředníků rozložila do více let, mohla by jít ruku v ruce s hlubší reformou fungování státní správy. Ta by byla zárukou toho, že škrty nebudou slovy premiéra Nečase pouze „tupými účetními operacemi“ na jedno volební období, ale skutečně zvýší efektivitu fungování státu.

***

PONDĚLÍ JANA BUREŠE

Vláda si může dopřát luxus pomalejšího a promyšlenějšího osekávání nákladů ve státní správě

O autorovi| JAN BUREŠ, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!