Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Turecko souhlasí s plynovodem South Stream

Česko

ANKARA Zástupci Ruska a Turecka v Ankaře podepsali sérii smluv o energetické spolupráci. Pro Rusko to především znamená souhlas Turků k tomu, aby mohlo vést plánovaný plynovod South Stream pod hladinou Černého moře v tureckých vodách. South Stream má být konkurenčním projektem pro jiný plynovod, Nabucco, podporovaný Evropskou unií.

Za Rusko smlouvy podepsal premiér Vladimir Putin, za tureckou stranu premiér Recep Tayyip Erdogan. Putin po podpisu řekl, že výstavba South Streamu neblokuje Nabucco. „V závislosti na potřebách spotřebitelů lze realizovat oba projekty,“ doplnil.

Někteří analytici ale navzdory Putinovu ujišťování vidí v dohodě další úspěch Ruska v jeho úsilí projekt Nabucco podkopat. Kdyby totiž Turecko South Stream odmítlo, musela by ho Moskva vést přes ukrajinské vody, píše agentura AP.

Podpisem dohody se Ankara přibližuje svému cíli stát se klíčovým uzlem pro přepravu surovinových zdrojů z Asie do Evropy. Turecko je totiž důležité i pro plynovod Nabucco. Rusko doufá, že plynovod South Stream mu pomůže udržet si roli hlavního dodavatele energií do Evropské unie. Tomu se Brusel snaží zabránit a usiluje o větší diverzifikaci zdrojů.

Přítomen podpisu smluv byl i předseda italské vlády Silvio Berlusconi. Moskva ustoupila

Hlavním podílníkem na výstavbě South Streamu má totiž vedle ruského Gazpromu být italské konsorcium Eni. Putinův mluvčí Dimitrij Peskov řekl, že průzkumné práce na South Streamu by měly začít letos v listopadu a vlastní výstavba o rok později.

South Stream Rusku umožní, aby vyváželo plyn do západní Evropy a vyhnulo se přitom Ukrajině, se kterou se začátkem letošního roku kvůli cenám suroviny tvrdě střetlo.

Moskva uvádí, že South Streamem bude do Evropy proudit plyn nejen z Ruska, ale i ze Střední Asie a z Kazachstánu.

Plynovod Nabucco se vyhne ruskému území i Ukrajině, ale i on povede přes Turecko, které o tom podepsalo dohodu minulý měsíc. Má jím proudit plyn z Kaspického moře a možná ze Střední Asie.

South Stream povede Černým mořem do Bulharska, kde se rozštěpí na větev vedoucí do Řecka a Itálie a druhou, která bude plyn přepravovat do Rakouska.

Rusko a Turecko také podepsaly protokol předpokládající zahájení projektu ropovodu mezi tureckými přístavy Samsun na břehu Černého a Ceyhan na břehu Středozemního moře. „Myslíme si, že je to projekt, který je potřeba podpořit a na němž musíme pracovat společně,“ řekl Putin. Ruský list Kommersant napsal, že v zájmu získání turecké podpory pro South Stream musela Moskva udělat ústupky. Mezi ně údajně patřila právě také podpora plynovodu Samsun–Ceyhan. Obě země podepsaly i protokol o spolupráci v jaderné oblasti.

Hlavní projekt, o kterém v této oblasti jednají, je výstavba první turecké jaderné elektrárny. Předpokládané náklady jsou 21 miliard dolarů (asi 400 miliard korun). Jediná společnost, která se do tendru přihlásila, je ruský Atomstrojexport. Rusko údajně nabídne Turecku na výstavbu půjčku.

Autor: