Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Turisté mají letět kolem Měsíce

Česko

Kosmická turistika kvete podnikatelskými nápady. Po balistických skocích do vesmíru a pobytech na oběžné dráze má přijít na řadu Měsíc.

Kolem luny už letěli hrdinové Julese Verna, nyní chce totéž dopřát svým klientům i americká agentura Space Adventures. Již začala prodávat letenky na cestu okolo Měsíce v ruské kosmické lodi Sojuz. Tato společnost přitom rozhodně nepatří k oněm obskurním podnikavcům, kteří prostoduchým lidem prodávají parcely na Měsíci nebo na Marsu.

K jejím spokojeným klientům patří prvních pět kosmických turistů, kteří mají za sebou pobyt na orbitální dráze. Space Advanture má ve svém programu také nabídku pro poněkud méně náročné (a méně movité) zájemce. Součástí katalogů jsou například výlety „na hranice vesmíru“ pořádané v ruských nadzvukových letounech, pobyty ve stavu beztíže, k nimž jsou využívána speciální letadla určená pro přípravu kosmonautů, nebo možnost absolvovat zjednodušený výcvik pro programy Space Shuttle nebo Sojuz.

Nechybí ani čistě pozemní akce, například výlet k Velkému meteorickému kráteru v Arizoně, návštěva kosmodromů či slavných hvězdáren a podobně.

Tajná měsíční minulost Sojuzu

„Lunární mise Space Adventures je pro civilní osoby jedinečnou příležitostí, jak se zařadit mezi slavné objevitele 21. století, “ tvrdí na jejím webu dobyvatel Měsíce a člen posádky Apolla 11 Edwin „Buzz“ Aldrin.

I když to na první pohled vypadá trochu jako reklamní přehánění, nejde zas o tak velkou nadsázku. Pokud plány kosmické cestovky vyjdou a první let se opravdu uskuteční před rokem 2010, budou tito turisté nejen prvními soukromníky u Měsíce a prvními lidmi, kteří se k naší přirozené družici vydají v tomto tisíciletí, ale vůbec první pilotovanou lunární výpravou po skončení programu Apollo.

Americká kosmická loď Orion/Constellation se totiž k Měsíci vydá v nejlepším případě někdy těsně před rokem 2020.

A termíny jejích případných konkurentů z Ruska, Evropy, Číny nebo Indie, kteří rovněž ohlásili záměr realizovat pilotovaný lunární program, jsou zatím doslova ve hvězdách.

Přitom plán turistického výletu, jak jej Space Adventures před časem zveřejnila, prakticky vůbec nevyžaduje žádnou novou techniku. Počítá s upravenou ruskou kosmickou lodí Sojuz, která se v současné době sice používá jen k cestám na oběžnou dráhu kolem Země, ve skutečnosti však byla v 60. letech minulého století navržena právě pro dopravu lidí na Měsíc.

Dokonce během testů takové lety několikrát uskutečnila, i když jen v automatické nepilotované modifikaci v rámci programu Zond. Když pak ale Američané závody o Měsíc vyhráli, Rusové začali tvrdit, že jim vždy šlo pouze o bezpilotní výzkum Měsíce a stavbu orbitální stanice u Země. Měsíční minulost Sojuzu tak byla tiše uložena k ledu.

Letenka za sto milionů

Space Adventures nazvala projekt turistického obletu Měsíce DSE Alpha (Deep Space Expedition Alpha). Na palubě kosmické lodi by měl být jeden pilot a dva pasažéři, každý zaplatí za letenku 100 milionů dolarů. Mírně upravená kabina Sojuz odstartuje ze Země na špici raketového nosiče, který se už osvědčil při řadě pilotovaných misí k ruskému Miru a Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Tentokrát ovšem nebude cílem žádný orbitální ostrov, ale urychlovací stupeň vážící 14,5 tuny, který na oběžnou dráhu předtím dopraví jiná raketa. Po spojení se zapálí jeho motory a urychlí kabinu směrem k Měsíci.

Let potrvá přibližně devět dní, z toho tři dny stráví turisté čekáním na urychlovací stupeň a šest při cestě k Měsíci a zpět. Uvažuje se také o delší 20denní variantě spojené s dvoutýdenním pobytem na ISS. Dráha kosmického výletu je vypočtena tak, aby po jediném obletu Měsíce turisté bez dalších korekcí letu samovolně zamířili zpět k Zemi. Jde o stejnou trajektorii, která zachránila posádku lunární lodi Apollo 13, když došlo k výbuchu kyslíkové nádrže.

Vzhledem k tajné lunární minulosti Sojuzu by jeho úprava pro dopravu lidí kolem Měsíce neměla představovat větší problém. „V podstatě by mohl letět hned teď. Chceme zmodernizovat především komunikační systémy a zvětšit okna,“ tvrdí prezident a výkonný ředitel Space Adventures Eric C. Anderson.

Zdaleka ne všichni to ale vidí tak růžově. Kritikové projektu poukazují například na to, že lety nepilotovaných Zondů k Měsíci a zpět měly jen částečný úspěch. Navíc posádka sestavená z nepříliš trénovaných multimilionářů bude muset při návratu čelit mnohem většímu přetížení, než tomu je při sestupu dosavadních kosmických turistů z oběžné dráhy Země.

Mnohem větší je riziko přistání na neplánovaném místě; jeden Zond se tak kdysi dostal i do rukou Číňanů. Sojuz musí mít také mnohem bytelnější tepelný štít pro brzdění v atmosféře Země a mnoho dalších zásadních úprav. Ve srovnání se současnými verzemi tedy podstatně ztěžkne. To ovšem zpochybňuje všechny dosavadní kalkulace projektu - včetně finančních.

Představitelé Space Adventures přesto zůstávají optimisty. Letos v létě oznámili, že první dva turisté si již rezervovali letenky a další zájemci se hlásí.

Lunární projekty s nejistou budoucností

Space Adventures není jediný subjekt, který oznámil záměr obletět Měsíc v upraveném Sojuzu. Velmi podobný plán před časem zveřejnila i ruská kosmická organizace RKK Energija. Ovšem nikoliv jako podnikatelský záměr, ale jako návrh pro ruský oficiální kosmický program. V této verzi pod názvem Sojuz K se počítá mimo jiné se zesílením tepelného štítu kabiny, který ji musí chránit cestou od Měsíce při návratu do atmosféry Země mnohem větší rychlostí, než je obvyklé při sestupu z orbitální dráhy. RKK Energija navrhuje uskutečnit takový let okolo roku 2012.

Pravděpodobnost, že se nápad stane součástí ruského kosmického programu, je však velmi malá. Nejen proto, že Rusko kvůli finančním problémům žádný výhradně vlastní pilotovaný program v současnosti ani nemá, ale i proto, že vědecký nebo technický výsledek takové mise by byl neúměrný vynaloženým nákladům.

Mapování a geologický průzkum Měsíce totiž mohou mnohem efektivněji provádět levné bezpilotní sondy. A z konstrukčního hlediska nepředstavuje lunární let Sojuzu žádný přínos. Použité rakety totiž stačí nanejvýš právě na tento jediný oblet - technologie nenabízí možnost přistání, ale ani navedení na stálou oběžnou dráhu kolem luny.

Rusko proto současně vyvíjí i výkonnější kosmický pilotovaný systém Kliper, který se zdá být mnohem perspektivnější. Práce však kvůli nedostatku financí postupují pomalu. Není vyloučeno, že při vysílání lidí k Měsíci dá přednost nějaké formě spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou. Ani ta ale nemá příliš konkrétní představu, jak na lunu své posádky dostat.

Existuje jen studie pilotovaného kosmického systému spočívající v úpravě automatického dopravního modulu. Nyní slouží k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Po dohodě s Rusy by měl být zkombinovaný s prvky Sojuzu K. Nevylučuje se ani spolupráce s Japonskem. Zatím však má tento projekt velmi mlhavé obrysy a nejistou budoucnost. O jeho dalším osudu by měli představitelé zúčastněných zemí rozhodnout v příštím roce.

Ani americký Orion/Constellation není bez problémů, v současnosti ale jde o jedinou měsíční loď, jejíž vývoj skutečně začal. Navíc je i jediná, která svou koncepcí a výkony slibuje, že výpravy lidí na Měsíc se opravdu dostanou za úroveň dosaženou programem Apollo před bezmála čtyřiceti lety.

Do nového kola závodů o Měsíc tedy zatím má současná situace dost daleko. Nápad Space Adventures je alespoň příjemným oživením těchto téměř stojatých vod.

OBRÁZEK

Kosmická loď Sojuz

poslední verze TMA

moduly: obytný

(orbitální),

návratový,

servisní

celková délka: 7,48 m

maximální průměr: 2,72 m

maximální šířka: 10,7 m

celková hmotnost: 7220 kg

posádka: 3 lidé

vnitřní obytný prostor: 9 m3

uvedení do provozu: 2003

Lunární prázdniny podle Julese Verna Americká společnost Space Adventures začala prodávat lety kolem Měsíce v ruské kosmické lodi Sojuz. Let potrvá přibližně devět dní a letenka vyjde na sto milionů dolarů.

Kosmická loď Sojuz byla původně zkonstruována pro závody o Měsíc. Nyní se tam možná podívá alespoň jako kosmický vyhlídkový autobus.

Sestava lodi Sojuz pro výlety turistů kolem Měsíce podle společnosti Space Adventures

1 uzávěr pro připojení a přepravu

2 servisní modul

3 obytný (orbitální) modul

4 návratová kabina

5 solární panely

6 chladič

7 nádrže pohonných hmot

8 raketový motor

Posádku čeká mnohem větší přetížení než při návratu z oběžné dráhy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!