Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté, pozor na infekci v Itálii

Česko

PRAHA Před epidemií horečnatého onemocnění chikungunya v severní části Itálie varuje české turisty hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Nákazu přenášejí z člověka na člověka moskyti, cestovatelům lze tedy doporučit důsledné používání repelentů, uvedl Vít. Až dosud byla infekce rozšířena pouze v některých částech Afriky, jihovýchodní Asie a na indickém subkontinentu. Infekce se většinou projevuje akutní horečkou, bolestmi svalů a kloubů. Inkubační doba se pohybuje průměrně od pěti do sedmi dnů, v ojedinělých případech může dosáhnout až 12 dnů.

Během prázdninových měsíců bylo v blízkosti města Ravenna zaznamenáno 197 případů onemocnění chikungunya. „Jelikož tuto oblast často navštěvují čeští turisté, je potřeba na toto onemocnění myslet i u nás, u lidí vracejících se z dovolené v inkriminované oblasti,“ informoval Vít.

Tropická horečka chikungunya je přenášena z nemocného na dalšího člověka sáním krve komárem rodu Aedes Albopictus. Mezilidský přenos nebyl nikdy prokázán. Turistům proto hygienik doporučuje důsledné používání repelentů a sítí, zejména ráno a večer, v období největší aktivity moskytů.

Těhotné ženy a děti mladší 12 let by měly před použitím repelentů kontaktovat svého lékaře nebo lékárníka, novorozenci (do tří měsíců) by repelent neměli používat vůbec. V případě poštípání by měli lidé po inkubační dobu věnovat pozornost výše uvedeným projevům a v případě jejich objevení kontaktovat svého praktického lékaře.

O pomoc při varování turistů požádal Vít i Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. „Naše asociace o tomto faktu ihned informovala všechny naše cestovní kanceláře a agentury,“ řekl včera Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí asociace. Podle něj je Itálie pro Čechy po Chorvatsku a Slovensku třetí nejpopulárnější turistickou destinací. Letos ji navštíví více než půl milionu českých občanů.

***

Hygienik doporučuje používat repelenty a sítě – zejména ráno a večer, kdy moskyti zlobí nejvíce

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat