Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turisté se Sunny Days do Egypta odletí

Česko

PRAHA Nedělní noční charterový let společnosti Sunny Days do Egypta má odstartovat podle plánu. Uvedla to mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Podle informací ČTK je letadlo řádně zaplaceno, vedle klientů Sunny Days v něm budou sedět i zákazníci čtyř cestovních kanceláří, například Blue Style.

Vypravení klientů Sunny Days však stále vzbuzuje emoce. Společnost není od začátku února pojištěna proti úpadku, kvůli čemuž následně přišla o koncesi cestovní kanceláře a změnila se na agenturu. Jako taková může nyní pouze přeprodávat cizí zájezdy, nesmí ale prodávat ani vypravovat vlastní dovolené.

Spor se vede o to, zda může poslat klienty na zájezd, který byl koupen do konce ledna, tedy v době, kdy pojištění proti úpadku stále platilo. „Jde pouze o fyzické naplnění té smlouvy. Nic nebrání tomu, aby společnost dostála svým závazkům,“ řekl právní zástupce Sunny Days Michal Kroft.

Jiný názor má ministerstvo pro místní rozvoj, které na cestovní kanceláře dohlíží. Podle MMR jsou zájezdy prodané do konce ledna sice pojištěné, vypravit by je ale měla jiná pojištěná cestovní kancelář. Podle ministra Rostislava Vondrušky však úřad nebude odletu nijak bránit, klienti se musejí rozhodnout na základě vlastního odhadu rizik.

„Sunny Days je agentura a lidé nemají jistotu, že pojišťovna bude plnit v případě neočekávané události,“ řekl ministr. Podle jeho názoru zřejmě klienti nejsou kryti pojištěním proti úpadku, takže v případě krachu firmy může být jejich návrat problematický.

Sunny Days na svém webu píše, že je v dobré finanční kondici a jedná o novém pojištění. Kolik dovolenkářů skutečně odletí, bude jisté až v neděli 15 minut po půlnoci. O tom, že Sunny Days zájezd vypravit nemůže, je přesvědčena i analytická společnost Mag Consulting a Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...