Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Turistům se otevře „podsvětí“

Česko

  12:10
PRAHA - Pražské podzemí s jeho historickými chodbami a kolektory se má stát hitem příští turistické sezony. Procházky pražským podzemím, jemuž se dosud turisté vyhýbali, se má stát atraktivní novinkou, kvůli níž se cizinci zdrží v metropoli co nejdéle.

Praha foto: pribrampribramReprofoto

Zahraniční turisté vloni pobývali v Praze průměrně tři až čtyři dny. Příjmy z turistického ruchu by však mohly být podstatně vyšší, kdyby se zahraniční návštěvníci města zdrželi déle.

Hospodářská komora hlavního města proto nyní začíná školit experty, kteří budou příští léto vodit turisty podzemím po zážitkových cestách. Hitem příští sezóny mají být technické památky, které turistický ruch doposud neobjevil.

Turistické trasy povedou starými kanalizačními stokami, kolektory, pod stanicemi metra, k nevšedním zážitkům bude patřit jízda historickými tramvajemi. „Chceme lidem nabídnout procházku v centru města technickým podzemím, které je přímo napojeno na historické sklepy některých domů,“ prohlásil ředitel společnosti kolektory Praha Otakar Čapek. Vstup by mohl být přes historický dům v Celetné ulici, výstup na náměstí Jana Palacha nebo na Malém náměstí.

Zážitková turistika je o překvapeních, o zážitcích, o možnosti vyzkoušet si staré technologie na vlastní kůži. „Pražský kanalizační systém je obrovským technickým dílem. Proto například umožníme návštěvníkům nakouknout do uzlu páteřní stokové sítě pod Staroměstskou radnicí. Tento uzel je krásnou ukázkou technické architektury,“ sdělil městský radní Miloš Gregar. Hospodářská komora nyní vyzývá jednotlivce i soukromé firmy, aby se k projektu připojili. „Mohli by to být například restaurátoři, kameníci, moc by se nám líbilo, kdyby turisté mohli být při rekonstrukci Karlova mostu,“ prohlásila mluvčí Hospodářské komory hlavního města Prahy Andrea Kábelová.

V budoucnu se k projektu připojí také Národní technické muzeum. Bude to však nejdříve za dva roky, protože od letošního září až do roku 2008 bude muzeum kvůli rekonstrukci budov zavřeno.

Vedení muzea však už nyní přemýšlí, jaké technické památky je možné zpřístupnit. „V roce 2008 bychom rádi pustili Letenský kolotoč, nejstarší svého druhu v Evropě a možná i ve světě,“ sdělil ředitel Národního technického muzea Tomáš Kupec. Muzeum dosud marně shání orchestrion, který před několika roky kdosi z kolotoče ukradl. Znovu zpřístupnit by se také dala Rudolfova štola, kam se veřejnost od povodní v roce 2002 nepodívala. Jde o technickou raritu, která důmyslným způsobem přiváděla vodu z Vltavy do Stromovky s jejími rybníčky. „Je to technická památka nejvyššího kalibru. Pochází ze 16. až 17. století, je to havířská práce z doby císaře Rudolfa II,“ upřesnil Kupec.

Pražské podzemí skrývá četné unikáty. Prvním technickým dílem, které zbavovalo domy nežádoucí vody, byla v polovině 12. století stoka odvodňující areál Strahovského kláštera. Ale až nejvyšší purkrabí Karel hrabě Chotek se postaral o dokončení první pražské veřejné kanalizace. Prohlídky podobných technických unikátů se už konají v Mnichově a Hamburku.

Odborníci na cestovní ruch nepochybují o tom, že podobné zážitky cesty do Prahy obohatí. „V nabídce programů pražských pobytů to bude významný segment. Potvrdilo se nám, že většina turistů jezdí do Prahy za památkami. Teď je nově budou moci navštívit i pod zemí,“ uvedl znalec cestovního ruchu Jaromír Beránek. O tom, zda je to přiměje zůstat v Praze déle než dosud, však pochybuje.
Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...