Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Tvrdě proti alkoholu dětem“

Česko

Až půlmilionová pokuta by měla hrozit společnosti, který prodá mladistvému alkohol. Pokud tedy projde návrh poslance Borise Šťastného (ODS).

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nalil jste pivo šestnáctiletému studentovi? Pak budete muset prodat hospodu, případně auto či byt. S tímto oznámením od úředníků se mohou už v příštím roce setkat hospodští, stánkaři či další prodejci alkoholu, pokud poslanci schválí návrh svého kolegy z ODS Borise Šťastného. V rámci tažení proti alkoholismu mezi mladistvými totiž Šťastný navrhne sněmovně radikální zvýšení pokut pro všechny, kteří prodají alkohol nezletilým.

Na rozdíl ode dneška by úředníci nemohli hříšníkům pokutu odpouštět ani jakkoliv snižovat. Současný systém totiž za prodej alkoholu mladistvým stanoví maximální částku padesát tisíc korun. Vzhledem k benevolenci zákona může ale hospodský vyváznout třeba jen s tisícikorunovou pokutou. To by se podle Šťastného mělo změnit. „Půlmilionová, či čtvrtmilionová pokuta by byla konečná, fixní, nikoliv jen maximální,“ řekl LN Boris Šťastný. Svůj návrh předloží sněmovně už v září v rámci projednávání novely takzvaného antikuřáckého zákona. „Doufám, že návrh získá podporu napříč politickým spektrem. V takovém případě by nové sankce za podání alkoholu mladistvým mohly platit už od ledna příštího roku,“ řekl Šťastný. Podle poslance, který je zároveň členem dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, by radikální zvýšení pokut mělo zastavit narůstající alkoholismus mezi mládeží. „Jedna věc jsou statistiky, hovořící o totálně opilých mladistvých, kteří skončí někde na záchytce, a druhá případy, které se na veřejnost vůbec nedostanou,“ dodal Šťastný.

Poslanec ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví David Rath je zatím ke Šťastného návrhu skeptický a má řadu připomínek. V případě schválení fixní pokuty by se údajně mělo začít debatovat také o tom, zda by v takovém případě neměli hostinští žádat občanský průkaz naprosto od každého hosta. „Znám totiž patnáctileté školáky, kteří vypadají na pětadvacet a naopak,“ řekl Rath.

Pokud by mělo dojít k radikálnímu zpřísnění pokut pro toho, kdo poskytne alkohol mladistvým, navrhuje poslanec ČSSD model známý ze skandinávských zemí. Například ve Finsku závisí totiž výše pokuty od příjmu pokutovaného. „Zatímco půlmilionová pokuta zřejmě nepoloží luxusní restauraci v centru Prahy, pro malou hospodu někde ve Lhotě je to likvidační záležitost,“ uvedl Rath. V úvahu by tedy podle něj přicházela například sankce ve výši jednoho či několika procent z obratu hospody či prodejny, kde mladiství alkohol koupili.

O problému alkoholismu mezi nezletilými se nedebatuje jen v Česku. V sousedním Rakousku vzbudil minulý týden velkou pozornost návrh hornorakouské zdravotní pojišťovny, který počítá s tím, že by náklady na hospitalizaci a léčbu totálně opilých mladistvých nehradila pojišťovna ze všeobecného zdravotního pojištění. Museli by je zpětně uhradit buď rodiče, nebo prodejce, který dětem alkohol poskytl.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat