Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Tvrdý byznys se zdravím

Česko

Zdraví začíná být obchodem jako každý jiný. Jak se v něm vyznat? Na co si dát pozor? Jak přimět lékaře, aby vám předepsal levný lék?

Firmy, které vyrábí léčiva, připravují své mediální kampaně stejně zodpovědně jako výrobci aut nebo mobilních telefonů. Vyberou hezké lidi, zavážou jim krk a prodají vám cucací bonbony proti kašli. Výrobci léčiv se navíc mohou spolehnout na to, že ať bude světová krize jakákoli, do jejich byznysu budou lidé investovat vždy. Zdraví má totiž stále o něco větší váhu než automobil.

Kde se točí peníze, tam bývá i konkurence. Stejně jako si můžete vybrat mezi různými mobilními telefony, auty nebo jakýmkoli jiným zbožím, máte možnost volby i u léků, vitaminů, doktorů nebo způsobů léčby. Zdravotnictví je něco jako rozměrný hypermarket a je na čase se v něm zorientovat. Lékárny jako řeznictví Prvním a nejdůležitějším krokem je uvědomit si, že opravdu máte možnost volby. Mnozí lidé jsou ještě stále zvyklí přijmout od lékaře jakýkoli recept nebo lék.

Můžete to ovšem udělat i jinak. Jestli se vám předepsaný lék zdá drahý, zeptejte se svého doktora na jiné varianty, které připadají v úvahu. V lékárnách totiž probíhá stejný princip obchodu jako všude jinde.

„Funguje to jako v řeznictví. Kilo hovězího masa pořídíte v různých obchodech za různou cenu,“ vysvětluje doktor Eduard Garelský. „V jedné lékárně je doplatek za léky 100 korun a v lékárně o pár metrů dál je tentýž lék bez doplatku.“ Praktičtí lékaři vlastní počítačový software, který obsahuje nejbližší lékárny a seznam jejich léků a doplatků. Samotný lékař vám tedy může poradit, kde lék koupit nejlevněji. Na internetu se objevují nové internetové lékárny a e-shopy s léky. Můžete najít akce, kde je doplatek léku snížen až o 50 procent. Lékárny se předbíhají ve službách. Některé vám lék doručí až do domu, jiné vám k lékům dají jako bonus dárek.

Nejde však jen o doplatek v lékárně. Jde i o cenu samotného léku. Existují různé farmaceutické společnosti, které vyrábějí konkurenční léky - a stejně jako u jiného zboží i jejich ceny jsou různé. A nižší cena léku nemusí vždy znamenat snížení kvality. Například kapky proti kašli, které vám lékař předepíše, mohou stát běžně 20 korun. Jen díky krásnější krabičce, ve které kapky dostanete, se ale cena léku může vyšplhat až na trojnásobnou hodnotu. Váš praktický lékař by se měl ve světě nejrůznějších alternativních léčiv orientovat a poradit vám.

Výměna praktického lékaře: zdarma Je pravda, že se u praktických lékařů můžete setkat i s jinou reakcí na dotazy ohledně alternativních možností léčby. „Ptala jsem se několikrát, jestli je opravdu nutné očkování, které moje pojišťovna nehradí a za které jsem musela zaplatit 890 korun,“ říká Helena Pánská. „Až doma jsme s manželem na internetu zjistili, že očkování nebylo vůbec důležité a to, co mám v těle za 890 korun, jsem mohla dohnat několika kily jablek.“

Někdy se pacienti při jakémkoli dotazu nebo náznaku pochybností mohou setkat s arogantním přístupem. Jindy je lékař váhavý a nepřesvědčivý, zvláště ve chvíli, kdy si je vědom toho, že opomněl dostatečné sebevzdělávání. Co pak?

Nazlobená Helena Pánská se rozhodla změnit svého praktického lékaře.

I v tom máte možnost výběru.

Velký odliv pacientů navíc donutí lékaře změnit svůj přístup. Za každého pacienta dostává lékař paušálně zaplaceno od pojišťovny.

Když pacient odejde, lékaři se sníží plat. A co změna lékaře bude stát vás? Ani korunu.

Nekupujte tablety zbytečně Další důležitou vlastností položek v regále zdravotnického hypermarketu je rozdíl mezi lékem a potravinovým doplňkem. Lék musí mít potvrzení o bezpečnosti i účinnosti, kdežto potravinový doplněk pouze o bezpečnosti. Jinými slovy, nikdo nezaručuje, že je daný potravinový doplněk opravdu účinný, jisté je pouze to, že vám neuškodí. Na rozdíl od léku neprošel potravinový doplněk tisíci různými testy a studiemi léčivého účinku.

Farmaceutická společnost musí dlouho zvažovat, než pustí nějaký lék na trh. Musí vynaložit velké peníze na výzkum, vývoj léku a nakonec jeho testování.

Kdežto dostat potravinový doplněk do obchodních regálů je mnohem jednodušší.

Pokračování na straně II

Tvrdý byznys se zdravím

Dokončení ze strany I

Může se proto klidně stát, že malou bílou krabičku s tabletami za tři stovky koupí člověk úplně zbytečně a jediné, co mu po ní zbude, je dobrý pocit, že se o sebe výborně stará.

Poraďte se proto o jakémkoli potravinovém doplňku v lékárně nebo se svým praktickým lékařem. Mnoho informací najdete na internetových stránkách odborníků. Opět pozor na reklamu.

„Někdy se směju, když vidím reklamy na tyčinky do nosu, které mají zastavit rýmu,“ říká Garelský. Směje se i velká většina doktorů. Každý z nich totiž ví, že rýma trvá vždy sedm dní a reklamní hesla typu „A zítra je po rýmě“ jsou nesmysl. Různé výrobky, které mají ambici bojovat účinně proti nachlazení, stojí neuvěřitelné peníze a zároveň nedosahují účinnosti klasických léků. Jsou jen krásněji podané. Nejohroženější skupinou při nákupu léků jsou pak děti a s nimi i jejich rodiče. Tablety v krabičce s tvářemi komiksových postav jsou na trhu s volně prodejnými léky hitem. Ten se však leckdy bezbranným rodičům značně prodraží.

Buďte vybíraví Vybrat si můžete nejen lék nebo lékaře, ale i částku, kterou zaplatíte za různé zdravotnické úkony. Lidé jsou zvyklí cestovat přes celé město pro levnější brambory. Podobná situace vzniká i ve zdravotnictví. Různé ceny za lékařské zákroky nutí lidi, aby si zjistili, zda je něco někde levnější, anebo našli úplně jiný způsob léčby. Většinou nejde o malé částky. Připlácí se totiž zejména za nadstandardní služby.

Například bělení zubů se pohybuje od 4000 do 17 000 Kč. Je jen na pacientovi, aby prozkoumal všechny možnosti. Každá klinika nabízí jiné ceny. V různých soukromých ordinacích se setkáte s jinou úrovní luxusu a služeb.

Ovšem ani tady výběr nekončí. Pokud pacient chce, může jeho volba padnout na zahraniční zdravotnické zařízení. Například kliniky plastické chirurgie nabízejí širokou škálu operativních zásahů za různé ceny jak na domácí půdě, tak v řadě evropských zemí. Pokud si necháte operovat víčka, v tuzemsku zaplatíte kolem 6000 Kč. Když ale vycestujete do vyhlášené kliniky v Chorvatsku, za operaci víček dáte 56 000. Objednat se musíte telefonicky v anglickém nebo německém jazyce. Získáte však s větší cenou také vyšší kvalitu zákroku? Na tuto otázku odpovídá jednoznačně moderní fenomén - zdravotní turistika. Naše země je totiž vyhlášena kvalitou plastické chirurgie a zároveň nízkými cenami v porovnání s okolními evropskými zeměmi. Například cena liposukce může být ve Velké Británii vyšší až o 60 %. Příliv cizinců, kteří touží po krásnějším těle, je dokonce takový, že například britské aerolinky Lowcost zavedly speciální slevu pro skupiny, které za estetickou chirurgií míří právě do Čech.

Platit jednou za rok Zajímavou možností v obchodním světě se zdravím jsou paušální platby. Například v Německu je to samozřejmostí. Za návštěvu u lékaře se platí paušální poplatek za každé čtvrtletí kalendářního roku ve výši 10 eur. Nezáleží na tom, kolikrát lékaře v té době navštívíte, zda třikrát, nebo dvacetkrát. Pokud tedy k lékaři chodíte průběžně po celý rok, zaplatíte za neomezený počet návštěv za čtyři čtvrtletí celkem 40 eur. U specialisty, kam vás pošle váš lékař, se neplatí nic.

Některé kliniky v České republice také nabízejí možnost platit za služby ročním paušálem. Roční platbou si pacient předplácí vyšší komfort a soustavnou péči během celého roku. Například na některých privátních gynekologických klinikách zaplatíte roční paušál v hodnotě 3000 Kč. V rámci platby získáte dvakrát ročně komplexní gynekologické vyšetření včetně onkologických a bakteriologických vyšetření, ultrazvukové diagnostiky a laboratorních krevních testů. Dále speciální poradenství, prodloužené ordinační hodiny, nonstop servis na telefonu, zasílání zpráv o výsledcích vyšetření pomocí SMS a objednávání návštěv klientů na plánované preventivní prohlídky přes internet.

Paušál, který nabízí soukromá lékařská střediska, se vztahuje většinou na všechna vyšetření bez ohledu na jejich počet. Pouze větší zákroky si pacient musí doplatit.

Soukromých klinik nabízejících paušál přibývá, přesto jich je zatím ještě relativně málo. „Platbu předem za celý rok většinou využívají cizinci, finančně zajištění jedinci nebo celé rodiny,“ říká Garelský.

***

Lékaři mají software, který obsahuje nejbližší lékárny a seznam jejich léků a doplatků. Samotný lékař vám tedy může poradit, kde lék koupit nejlevněji.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...