Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tvrdý trest pro Pirátskou zátoku

Česko

Provozovatele serveru The Pirate Bay, který nabízí soubory odkazující na obsah většinou chráněný autorským právem, poslal včera soud na rok do vězení. Nařídil jim též zaplatit vysokou pokutu.

STOCKHOLM/PRAHA Bojovníci proti internetovému pirátství dosáhli dílčího vítězství. Soud ve švédském Stockholmu odsoudil čtyři provozovatele serveru The Pirate Bay. Ten patří mezi největší portály, které zprostředkovávají přístup ke sdílení hudby, filmů, seriálů či softwaru, obvykle chráněných autorským právem. Vúnoru server zaznamenal 22 milionů přístupů.

Provozovatelé serveru byli začátkem loňského roku obviněni ze spiknutí za účelem porušování autorských práv, vinu ale odmítli. Včera je však soud první instance poslal na rok do vězení a nařídil jim zaplatit 30 milionů švédských korun (asi 72 milionů českých korun). Odsouzení Gottfrid Svartholm Warg, Peter Sunde, Fredrik Neija a Carl Lundström se asi odvolají.

„Může jít o precedent“ Podle analytiků může rozsudek pomoci nahrávacím a filmovým společnostem získat v případných dalších soudech miliony dolarů jako náhradu škody.

Server The Pirate Bay okomentoval verdikt soudu jako „šílený“. „Jako ve všech dobrých filmech hrdinové na začátku prohrají, ale nakonec dosáhnou ohromného vítězství na konci. To je to jediné, co nás Hollywood kdy naučil,“ napsali provozovatelé „Pirátské zátoky“ na svém serveru.

Švédská pobočka Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) verdikt přivítala.

Provozovatelé serveru byli původně obviněni i ze samotného porušování autorských práv. To ale vyvrátili, protože autorská díla nelze ze serveru přímo stahovat. Z portálu se stahují takzvané torrenty, což jsou soubory, které na požadovaný obsah odkazují a zprostředkovávají k němu přístup.

Proti obžalovaným zasáhla policie v roce 2006, kdy jim koncem května zabavila servery a další techniku. Jeden ze serverů nedávno vystavilo jako artefakt i švédské technické muzeum.

Podle právníků bude vliv rozsudku na sdílení souborů po webu velmi malý. „Konkrétně tento rozsudek pro uživatele, kteří jen stahují autorská díla, nic neznamená. Byl vynesen nad provozovateli webové stránky, na které se sdílely torrenty, tedy soubory, jež teprve odkazují na uživatele, kteří sdílejí požadovaný obsah na svém počítači,“ řekl LN Martin Strnad, odborník na autorské právo z advokátní kanceláře Havel a Holásek. „Může být ale precedentem, ze kterého budou vycházet další soudy při případných obdobných sporech s provozovateli podobných portálů,“ dodal Strnad.

Masové sdílení souborů přes internet (takzvané P2P) zahájila služba Napster koncem devadesátých let. Ta spojovala uživatele, kteří od sebe vzájemně mohli stahovat soubory, po soudních sporech ale v roce 2001 skončila. Objevily se ale další služby, které sdílení souborů umožnily rychleji a efektivněji. Samotné sdílení tvoří výraznou část internetového provozu. „Celkový objem P2P provozu v síti dosahuje v průměru 33 procent celkového provozu,“ řekl Tomáš Elbl, manažer pro přístupové služby společnosti Telefónica O2. V síti UPC jde ještě o větší číslo. „Pohybuje se to v rozmezí 40 až 60 procent. Méně je to v létě či na začátku víkendu,“ upřesnil František Malina, mluvčí UPC.

***

Co všechno skrývá „Pirátská zátoka“

Server The Pirate Bay nabízí tzv. torrenty. Tyto soubory odkazují na zdroje požadovaného obsahu (např. videosoubory, hudbu apod.), které mají uživatelé na svém disku. Po stažení torrentu se zahajuje stahování z různých zdrojů, získaný obsah je zároveň posílán dalším uživatelům. To je pro českého uživatele podstatné. Při stahování multimediálních autorských děl pomocí tohoto protokolu pro osobní potřebu, které může být samo o sobě legální, totiž dochází také ke sdílení částí daného díla se třetí osobou, které u chráněných děl dovolené není. Legální není ani stažení počítačového programu, a to ani pro osobní potřebu.

ond

Autor: