Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Tvůrce Imaginária slaví sedmdesátiny

Česko

NAROZENINY

MINNEAPOLIS Sžíravý, až morbidní humor britské komediální skupiny Monty Python vyměnil jediný Američan v ní Terry Gilliam za natáčení zcela jiných filmů. Rád v nich místo předkládání odpovědí klade provokativní otázky. Jako zasloužilý tvůrce úspěšných snímků 12 opic či Král rybář si to může dovolit, přesto je proslulý urputnými spory s producenty. Kreslíř, režisér a herec dnes slaví sedmdesátiny.

„Točím to, co mě zrovna zaujme, nebo to, o čem v daný okamžik přemýšlím,“ říká jeden z kultovních režisérů 90. let, jehož tvorbu charakterizují nekonvenční postavy a vizuální fantazie sahající napříč výtvarnými styly i staletími. Snímky Brazil či 12 opic jsou stejně výrazné jako bojovnická nátura, s níž se Gilliam vydává do boje s větrnými mlýny filmových studií, která jeho filmy platí. „Účastním se té věčné hry, jak peníze vyvzdorovat a studia pak maličko oblafnout,“ říká.

Když v roce 1985 natočil mrazivou orwellovskou fantazii Brazil, považovalo studio Universal snímek za příliš bizarní a temný, a odmítlo ho distribuovat. Gilliam reagoval celostránkovým inzerátem se vzkazem určeným šéfovi studia: „Milý Side, kdy pustíš v kinech můj film Brazil?“ Na jeho stranu se postavili i kritici, film ocenili a Universalu nezbylo než jej uvést.

Po výrazném překročení rozpočtu u snímku Dobrodružství Barona Prášila (způsobeném producentem) získal Gilliam nálepku nezvládnutelného, arogantního rebela. Po úspěchu Krále rybáře (1991) se opět zařadil mezi světovou režisérskou špičku. Jeho chmurná vize 12 opic (1995) zaměstnala kritiky množstvím podtextů a stala se komerčním hitem.

Narodil se roku 1940 poblíž Los Angeles, po studiích pracoval jako reklamní grafik, pak začal natáčet animované filmy. V roce 1967 odjel do Londýna, kde se setkal s Johnem Cleesem a přijal nabídku účasti v televizním projektu Monthy Python’s Flying Circus. Vznikla legenda, jejíž smrtící humor má dodnes desítky milionů příznivců na celém světě.

Jeho první samostatnou režií byl Jabberwocky, zábavně fantastická fikce z roku 1977 o pohádkové nestvůře Žvahlavovi. V roce 1981 natočil Lupiče času, v nichž hrdina putuje s trpaslíky do minulosti.

Následoval Král Rybář s Robinem Williamsem, za něj dva Zlaté glóby a Oscar, pak fantasmagorická adaptace drogového románu Huntera Thompsona Strach a hnus v Las Vegas (1998) s Johnym Deppem. Imaginárium dr. Parnasse z loňského roku vyneslo tvůrci přezdívanému „kapitán Chaos“ dvě nominace na Oscara.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...