Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tygřata z Lešné se stěhují po celé Evropě

Česko

ZLÍN Mláďata tygra ussurijského, která ve zlínské zoologické zahradě přišla na svět před patnácti měsíci, budou v Lešné k vidění už jen do konce prosince. První z nich, samec Alex, již v areálu ani není.

Jeho novým domovem se stane zoo v Kodani. „Chovatelé tam pro něj mají již připravenou nevěstu,“ uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková. Stěhování postupně čeká i na samce Martyho, který bude žít ve Švédsku, samice Tera pak poputuje do Hamburku.

Zlínská zoo chová tygry ussurijské od roku 1968. Od té doby ošetřovatelé úspěšně odchovali jedenáct mláďat. Nicméně na tři poslední čekali více než čtvrt století.

Jejich narození bylo významnou událostí nejen pro zlínskou zoo, ale i pro celý evropský chov. Rodiče ošetřovatelé vybrali na základě doporučení koordinátora Evropského záchranného programu (EEP) pro tygry ussurijské kvůli jejich vysoce hodnocenému původu.

„Šlo totiž o geneticky významné jedince, kteří se nenarodili pokrevně příbuzným předkům, a proto i tato mláďata jsou geneticky ceněna,“ vysvětlila již dříve Bujáčková. I nové domovy mláďat zlínská zoo vybrala na základě doporučení koordinátora EEP.

Ve volné přírodě žije již jen několik stovek kusů tygra ussurijského, zatímco v zoologických zahradách na celém světě je jejich počet vyšší.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!