22. prosince 2012 9:08, aktualizováno  9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tykadlový Smetana byl propuštěn z vězení: Už mě tam nikdo nedostane

Roman Smetana se vzdal policii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana se vzdal policii. | foto: ČTK

Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana byl propuštěn z věznice v Rapoticích na Třebíčsku. Vypršel mu trest 100 dní vězení, který mu udělil soud za pomalování předvolebních plakátů politiků. Nástupu do vězení se Smetana vyhýbal.

Poslední dny strávil Smetana na oddělení výkonu kázeňských trestů za to, že se odmítl podrobit důkladné tělesné prohlídce. Při propuštění prohlásil, že ho do vězení už nikdo dobrovolně nedostane. Přesto mu to hrozí za předchozí odmítání nástupu trestu.

ČTĚTE TAKÉ

Dvě obžaloby má řešit olomoucký okresní soud. Projednání první z nich je nařízeno na leden. Druhou dostal stejný soudce. Zatím není jisté, zda obě obžaloby spojí.

Před branami věznice na Smetanu ráno čekaly asi dvě desítky novinářů a také štáb režiséra Filipa Remundy, který o něm natáčí dokument. Smetana odmítl mluvit o soukromí, o nadcházejících Vánocích, ale znovu popsal jednání dozorců při osobní prohlídce, kteří podle něj minulý čtvrtek při technické kontrole cel použili proti němu nepřiměřeně tvrdé donucovací prostředky.

Zástupci věznice je naopak označili za adekvátní.

Smetanovo provinění
Smetana ještě jako řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany.

Řidič Roman Smetana v přestrojení za zvukaře pronikl do štábu ODS,

Řidič Roman Smetana v přestrojení za zvukaře pronikl do štábu ODS,

Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Tvrdil, že pomalováním reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz. Nejvíc pokreslených polepů patřilo občanským demokratům, kteří se u soudu domáhali toho, aby řidič uhradil škodu 15 667 korun. Škodu uhradil, odmítl však vykonat veřejně prospěšné práce. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Smetanova kauza se promítla v regionu i do současné krajské volební kampaně. Po jeho vzoru neznámí autoři pokreslili v krajském městě desítky billboardů a volebních plakátů. Lídrům politických stran přikreslili mimo jiné již populární tykadla.

hmHana Mazancová, ČTK