14. ledna 2018 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Panák s Hilšerem, Feri za piánem. V epicentru Drahošova volebního úspěchu

Jiří Drahoš si připil s Markem Hilšerem na výsledky 1. kola voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš si připil s Markem Hilšerem na výsledky 1. kola voleb. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Vše dopadlo jak se dalo očekávat, přesto jsme příjemně překvapení. I tak se dá shrnout nálada, která po sečtení většiny hlasů naplnila prostory pražského divadla La Fabrika, volebního štábu postupujícího prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

Řízek pěkně do ruky, k tomu pivo a trocha volební úlevy před dalším bojem. Ve štábu Jiřího Drahoše měli v sobotu důvod k oslavám – čísla byla k bývalému šéfovi Akademie věd příznivá a odborníci hlásají, že má naději stát se novým prezidentem. Velké drama se ale nekonalo, nejvíce rozruchu vyvolala přeplněnost štábu a vydýchaný vzduch.

V La Fabrice byl od začátku vskutku přetlak. O Drahoše projevilo zájem přes 150 novinářů, včetně řady zahraničních. V davu občas padl vtip o fíkusu či slavném afru Dominika Feriho, který přišel Drahoše podpořit.

Čekání na Drahoše bylo dlouhé – již jasný soupeř současného prezidenta do La Fabriky dorazil až po půl čtvrté odpoledne, tedy v době, kdy bylo zřejmé, že do druhého kola postoupí. Prázdný vstupu, ze kterého se měl vynořit, přitahoval v štábu více pozornosti než hlídání samotných výsledků.

Dominik Feri na večírku v La Fabrika.
V Drahošově štábu se objevila Soňa Červená (vlevo) a Olga Sommerová (vpravo).

Sledování postupně naskakujících čísel a následné oslavy probíhaly v překvapivě ležérním tempu – typicky přerušeném momenty, kdy se mezi lidmi objevil Drahoš, aby profesorsky vysvětlil své další plány na kampaň či ukázal komicky zdvižené palce. Štábem proplouvala řada známých tváří, například vědec Tomáš Halík, zpěvák Petr Janda operní pěvkyně Soňa Červená či dokumentaristka Olga Sommerová, které Drahoše podpořily v kampani.

Pravé vzrušení však přišlo až s neohlášenou návštěvou poražených protikandidátů Marka Hilšera a Michala Horáčka, a to zejména proto, že se poprvé stalo něco skutečně nečekaného. Oběma protikandidátům se tleskalo snad s ještě větší vervou než vítěznému Drahošovi a hosté se nechali slyšet, že je jejich podpora dojímá.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Horáček přijel rovnou s taktickým plánem na poražení Miloše Zemana a bylo zřejmé, že je připraven zapojit se do Drahošovy kampaně. Dosavadní sokové v prezidentské volby si přátelsky děkovali. „Vy v tom jedete ještě dýl a já jsem obdivoval, že jste vydržel,“ řekl Drahoš Horáčkovi s bratrským poplácáním po rameni.

Hilšer pozval Drahoše na panáka

Hilšer u vchodu naopak žertoval, zda ho vítězný Drahoš nepošle ze svého štábu pryč, zřejmě s odkazem na zkušenost s návštěvou předvolební akce Pavla Fischera. Drahoš však Hilšerovi poděkoval za „rytířské soupeření“ a za návštěvu. Hilšer Drahošovi také nabídl pomoc v dalších týdnech kampaně a navíc mu přivezl klíčenku ve tvaru srdce s prosbou, aby jej - v souladu s motivem své předchozí kampaně „Srdce na Hrad“ - donesl až na Pražský hrad. Poté Drahoše pobídl, aby si s ním dal panáka – což Drahoš k překvapení některých přihlížejících přijal s reakcí: „Jo, jasně“.

V La Fabrice se ostatně slavilo bez přestávky. K piánu na chvíli zasedl poslanec TOP 09 Dominik Feri, který Drahoše v jeho štábu také přijel podpořit.

Kolem osmé hodiny, kdy volební komise dopočítaly poslední hlasy, se prostory divadla La Fabrika začaly vyprazdňovat. Ti, kteří zůstali, si mohli užít výhody otevřeného baru, řada z nich se však schovala do soukromé místnosti, kam novináři neměli přístup.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz