Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

U Horejce se z golema stal poprvé živel

Česko

PRAHA Oživení golema bylo chápáno jako napodobení stvoření Adama Bohem, říká Arno Pařík z Židovského muzea

* LN Odkud se golem vzal?

Slovo je hebrejské a najdete ho v Bibli. Jde o něco nedokonalého, nehotového – o zárodek. Představa golema jako umělé bytosti stvořené člověkem měla dlouhý vývoj. Objevila se už ve starověku, ale zejména ve středověké mystice a kabale ve 12. a 13. století. Tam je golem pojímán jako napodobení stvořitelského činu Božího – stvoření Adama. Nejednalo se ale o stvoření živého golema, ale o formu meditace či rituálu. V 17. století se šíří legenda spojená s rabbim z Chełmu (rabbi Elijahu Baal Šem, jehož golem stále rostl, zemřel roku 1583) a o něco později se v Polsku vyrojily další pověsti. Silně se v 18. století uchytila hlavně pověst o stvoření skutečné bytosti – pomocníka v synagoze. Ta byla přiřknuta rabbimu Löwovi.

* LN Jak byl golem ztvárňován?

On příliš zpodobňován nebyl. Na dřevorytu ze 17. století vypadá golem jako kukla nebo zárodek. Konkrétní podobu dostal až velice pozdě. Nejstarší zpodobnění je na kresbě Mikoláše Aleše z roku 1899. Pak následují různé ilustrace k pověstem od různých autorů.

* LN Nakolik originální je golem Jaroslava Horejce?

Před Horejcem vznikaly kresby, které vycházely z filmů Paula Wegenera. Šlo o nejvlivnější zpodobnění, ve kterém byl ale stále ještě zachován člověk. K tomu posunu, kdy již nejde o člověka, ale o živel připomínající reaktor, došlo v 50. letech u Horejce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!